Piridil-benzimidazol ligantları içeren metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve katalitik özellikleri
Synthesis and characterization of metal complexes containing pyridyl-benzimidazole ligands and their catalytic activity
  1. Tez No: 353600
  2. Yazar: SELİN DEMİRMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN DAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  6. Anahtar Kelimeler: (2-Piridil)benzimidazol, rutenyum kompleksleri, asetofenonun transfer hidrojenasyonu, (2-Pyridyl) benzimidazole, Ruthenium complexes, transfer hydrogenation of acetophenone
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tez kapsamında, (2-piridil)benzimidazol(PBI) türevi altı adet ligand sentezlemiş ve bu ligandların [RuCl2(p-simen)]2 dimeri ile tepkimesinden altı adet katyonik metal kompleksi, [RuCl(L)(p-simen)]Cl hazirlanmistir. Sentezlenen bu maddelerin yapıları FT-IR, UV-Vis, 1H NMR ve 13C NMR, elemental analiz ölçümleri ile aydınlatılmıştır. Ayrıca L2d, L2e ve SD6 bileşiklerinin X-ışınları kırınımı analizi ile yapılmıştır. Daha sonra sentezlenen komplekslerin asetofenonun transfer hidrojenasyon tepkimesindeki katalitik etkinliği incelenmistir. Elde edilen sonuçlara göre en yüksek verim yapısında N-H grubu içeren SD1 kompleksinde olup bir saatte %96 verim elde edilmiştir. Katalitik etkinliğin kompleksin sterikliğine göre belirgin ölçüde değişiklik gösterdigi gözlenmistir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, six ligands derived from (2-pyridiyl)benzimidazol (PBI) were synthesized and, six cationic metal complexes [RuCl2(L)(p-cymene)]Cl were prepared from the reaction of these ligands with [RuCl2(p-cymene)]2 dimer. All compounds were characterized with 1H-,and 13C-NMR, FT-IR, UV-Vis, elemental analysis methods. Also, L2d, L2e ve SD6 compounds were characterized with X-ray diffraction. Later catalytic activities of these complexes were studied by transfer hydrogenation reaction of acetophenone. As a result of this study; the highest catalytic activity was obtained for SD-1 complex containing N-H group with 96% yield in one hour. It is observed that catalytic activity shows significant changes due to the steric effects of ligands.