Parasetamolun poli(P-aminobenzen sülfonik asit)-modifiye camsı karbon elektrotta ilaç formlarından miktarının belirlenmesi
Quantitative determination of paracetamol in drug forms at poly (P-aminobenzenesulfonic acid)-modified glassy carbon electrode
  1. Tez No: 353604
  2. Yazar: ZEYNEP BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELEHATTİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, parasetamol adlı etken maddenin, elektrokimyasal yükseltgenme özelliğinden faydalanılarak 4-aminobenzensülfonik asit modifiye camsı karbon elektrotta, ticari formundan miktarı voltametrik yöntemler ile belirlendi. Modifiye camsı karbon elektrot, 4-aminobenzensülfonik asitin elektropolimerizasyonu ile hazırlandı. Optimum deney şartlarını belirlemek için farklı destek elektrolitlerde diferansiyel puls voltametrisi ve dönüşümlü voltametri ile yükseltgenme özelliği çalışıldı. Parasetamol için modifiye camsı karbon elektrot da keskin pikin ve maksimum akımın gözlendiği pH=7,00 fosfat çözeltisi destek elektrolit olarak seçildi. Parasetamolun pik akımına ve pik potansiyeline pH' ın etkisi diferansiyel puls voltametri tekniği (DPV) ve tarama hızının pik akımına etkisi ise dönüşümlü voltametri tekniği (CV) ile incelendi. Belirme sınırı (LOD), kantitatif tayin sınırı (LOQ) ve konsantrasyon aralığı gibi analitik tayin parametreleri belirlendikten sonra ilaç tabletlerindeki paresetomol miktarı bulundu. Uygulanan voltametrik yöntemin, doğruluk ve kesinliğini kontrol etmek amacı ile ilaç tabletinden parasetomolun geri kazanım çalışmaları yapıldı. Ayrıca parasetomolun yükseltgenme mekanizmasıda önerildi.
Özet (Çeviri)
In this study, active compounds named paracetemol was determined from commercial drug form based on electrochemical oxidation properties at poly (p-aminobenzenesulfonic acid)-modified glassy carbon electrode by voltammetric methods. The modified glassy carbon electrode was prepared by electropolymerization of 4-aminobenzenesulfonic acid. In different supporting electrolyte, oxidation was studied by voltammetric methods to investigate the optimum conditions. pH=7,00 phosphate solution in which sharp peak and maxium current was observed, at glassy carbon electrode for paracetamol, was selected as supporting electrolyte. The effects of pH on the peak current and peak potential for material was investigated by differential pulse voltammetry (DPV) and the effect of scan rate on the peak current was investigated by cyclic voltammetry (CV) techniques. After analytical determination parameters, such as limit of detection (LOD), limit of quantitation (LOQ) and range of concentration had been determined, the amount of paracetemol was determined from drug tablets. In order to check accuracy and precision of applied voltammetric method, recovery experiment of parecetemol was carried out from the drug tablet. Also, oxidation mechanism of paracetemol was proposed.