Moğolistan gerbillerinde (Meriones unguiculatus) besin kısıtlaması sonucu östrus siklusunda ve leptin hormonundaki değişimler
Effects of food restriction on estrous cycle and leptin hormone in Mongolian gerbils (Meriones unguiculatus)
- Tez No: 353620
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Zooloji, Biology, Endocrinology and Metabolic Diseases, Zoology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Moğolistan gerbillerinde üreme aktivitesi fotoperiyot tarafından düzenlenirken vücut ağırlığı fotoperiyottan bağımsız olarak kontrol edilir. Besin alımının ise üreme üzerine etkileri bulunmaktadır ve Moğolistan gerbilleri besin alımına oldukça duyarlıdır. Leptin hormonu besin alımı ve vücut yağ depolanması ile ilgili mekanizmaları düzenlerken aynı zamanda leptinin üreme fonksiyonları ve beslenme davranışları ile ilişkisi olduğuna işaret eden çalışmalar bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında besin alımının ad libitum, sadece karanlık fazda ve sadece aydınlık fazda olduğu üç grup bulunmaktadır. Günlük besin tüketimleri ve haftalık vücut ağırlığı değişimleri hesaplanmıştır. Östrus siklusları vajinal simir yöntemiyle hergün düzenli olarak takip edilmiş ve preparatlar fotoğraflanmıştır. Leptin ölçümü östrus siklusunun her bir fazında ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Besin tüketimi açısından bütün gruplar karşılaştırıldığında, kontrol grubunun (ad libitum) günlük besin tüketimlerinin diğer gruplara göre daha fazla olduğu (~6.34g/gün), ancak diğer grupların ise günlük tüketimlerinin benzer olduğu (~4.53g/gün) görülmüştür. Vücut ağırlıkları karşılaştırıldığında her üç grubun ağırlık değişimlerinin benzer oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Reproductive system of the Mongolian gerbils are controlled by the photoperiod but body weight is independent of photoperiod. Food intake has an effect on reproduction and gerbils are very sensitive about food intake. Leptin hormone has controls on both food intake and body weight. Finding a link between changes in feeding behavior and reproductive activity in relation to obesity-related issues will play an important role. Three groups were established; a) food was introduced as ad libitum, b) food was introduced only dark period, c) food was introduced only light period. Daily food consumption and weekly body weights were calculated. Estrus cycles has been observed by means of vaginal smears every day and preparations were photographed. Leptin measurement at each phase of the estrus cycle phases was evaluated separately. When all groups were compared in terms of food consumption, the control group was higher (~6.34g/day) than in other groups however, other groups were found to be similar (~4.53g/day). It was found that weight variations of the three groups to be similar.