The English School Theory and Turco-German relations
İngiliz Okulu Kuramı ve Türk-Alman ilişkileri
- Tez No: 481565
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NURİ YURDUSEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
Uluslararası İlişkilerde İngiliz Okulu Kuramının“uluslararası toplum”kavramsallaştırması, devletler topluluğunun bütününe ve toplum bazındaki etkileşimlere odaklanmıştır. Son yıllardaki çalışmalar, ilgili varsayımları bölgesel etkileşimler üzerine geliştirilmiştir. Yine de mevcut İngiliz Okulu literatürü, devletler arasındaki etkileşimlere yeterince değinmemektedir. Çalışmanın temel amacı, bu açığın kapatılmasına katkı sunmaktır. Bu bağlamda çalışmada, Türk-Alman ilişkileri örnek olay olarak incelenerek uluslararası toplum ve bu topluma ait kurumlar ile ikili devlet ilişkileri arasında bir bağ kurulmaya çalışılmıştır. Çalışmada Hedley Bull'un tanımlamış olduğu sistem düzeyinde etkin beş kurumdan faydalanılmıştır: kuvvetler dengesi, diplomasi, uluslararası hukuk, savaş ve büyük güçler yönetimi. Bu tez, mevcut literatüre hem İngiliz Okulu'ndaki analiz düzeyini devletler seviyesine indirgeyerek hem de ikili devlet ilişkilerinin incelemek için yeni bir şablon ortaya koyarak katkı sunmaya çalışmıştır. Çalışma,“Türkiye ve Almanya, ikili devlet ilişkilerini yönetirken Bull'un sistem düzeyinde işlediğini öne sürdüğü uluslararası toplumun kurumlarını ne şekilde hesaba katmışlardır?”sorusunu yöneltmiştir. Bu soruya, Türk-Alman ilişkilerini, 1701-1945 dönem aralığından seçtiği üç farklı dönemde inceleyerek cevaplamaya çalışmıştır. Çalışmanın temel argümanı şu şekildedir: Genel olarak ikili devlet ilişkileri, özelde de Türk-Alman ilişkileri uluslararası toplumun sistem bazında işleyen kurumları tarafından biçimlendirilmiş ve sınırlandırılmış olsa da, devletlerin müşterek ya da münferit çıkarları bu kurumlar ile çeliştiğinde, devletler alternatif politikalar üreterek kurumların belirlediği bu yapıya direnmek ya da bu yapıyı aşmak için eğilim gösterirler. Bu alternatifler, kurumların çizdiği sınırları aşamayıp ya aynı kurum dahilinde ikame politikaları olarak ya da diğer kurumların içerisinde telafi politikaları olarak şekillenme eğilimindedir.
Özet (Çeviri)
The conception of the English School Theory of International Relations (E.S.) – international society is so far prevalently applied to the totality of a group of states and their interactions, and recently for regional interactions. However, E.S. notes less on the interactions among states. The ultimate goal of this dissertation is to fill this gap and bridge the conception of international society and its institutions with bilateral state relations, through a case study of Turco-German relations. To this end, the dissertation utilizes five systemic institutions defined by Hedley Bull: Balance of power, diplomacy, international law, war, and great power management. This effort aims to contribute to the existing literature by shifting the focus of the E.S. towards state-level analysis, and by providing a novel template for the analysis of bilateral state relations. The study asks how Germany and Turkey take international society's five systemic institutions into consideration while conducting their bilateral relations, and examines the Turco-German relations from 1701 to 1945, in three distinct periods. The main argument is as follows: Despite the fact that bilateral state relations in general, and Turco-German relations in particular are constrained and contoured by the institutions of international society; when individual and/or collective state interests come into conflict with these institutions, states tend to resist and transcend this institutional structure by producing alternative policies. However, these alternatives are not able to escape from the boundaries of international society's institutional framework, and emerge as policy substitutions within the same institution or policy-shifts towards other institutions.