Primer kronik venöz hastalıkta klinik semptom ve bulgular ile ultrasonografik bulgular arasındaki ilişki
Clinical symtoms and findings in primary chronic venous disorder and correlation with ultrasonographic findings
  1. Tez No: 353849
  2. Yazar: AYŞEGÜL DÜLGEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL MAVİLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Primer kronik venöz hastalık (KVH) tanısı ile gelen hastalarda Doppler ultrasonografi (DUS) incelemesi sonrasında venöz haritalamanın oluşturulması ve elde edilen verilerin klinik bulgular ile kıyaslanması amaçlandı.Ocak 2011-Haziran 2011 tarihleri arasında hastanemiz Radyoloji Anabilim Dalı Ultrasonografi ünitesinde primer kronik venöz hastalığı bulunan 124 hastanın 233 bacağı DUS ile prosepektif olarak değerlendirildi. DUS inceleme öncesinde tüm hastalar CEAP (klinik, etyolojik, anatomik, patofizyolojik) klinik sınıflamasına göre sınıflandırıldı. Hastaların yaş, cinsiyet ve semptomları kaydedildi. Doppler incelemede reflü varlığı ve süresi değerlendirildi. Büyük safen venin (BSV) 6 düzeyde, küçük safen venin (KSV) 3 düzeyde çapı ölçüldü. Reflü olan ve olmayan segmentler şematik resim üzerinde çizilerek haritalama işlemi yapıldı. BSV ve KSV'deki reflü tipleri Engelhorn sınıflamasına göre sınıflandırıldıC1 evresinde 71 bacak, C2 evresinde 86 bacak, C3 evresinde 60 bacak, C4,5 evresinde 16 bacak mevcuttu. Tüm klinik evrelerde kadınlar sayıca fazlaydı ve klinik evre ilerledikçe yaş ortalaması artmaktaydı.Hem BSV hem de KSV'de en sık reflü tipi diffüz reflü idi.
Özet (Çeviri)
Our aim is to evaluate the role of venous mapping in patients with primary chronic venous disorder after Doppler ultrasonography (DUS) examination and to corralete the finding with clinical grade and symptoms.Between January 2011 and June 2011, prospective analysis of 233 limbs in 124 patients with primary chronic venous disorder was performed by colour Doppler ultrasonography. Before Doppler examination all the patients were classified according to CEAP clinical classification. Patients? age, gender and symptoms were recorded. Presence of reflux and reflux time was evaluated. The diameter of great sapneous vein (GSV) was measured at 6 level and the diameter of small saphenous vein (SSV) was measured at 3 level. A map of normal and refluxing sites was drawn on a schematik diagram. Types of venous reflux in GSV and SSV were classified according to Engelhorn?s classificationThere were 71 limbs in class C1, 86 limbs in class C2, 60 limbs in class C3 and 16 limbs in class C4,5. The women/men ratio for all clinical grades was far higher in women?s favor and an increase in the mean patient?s age with increasing in clinical grade was also observedThe most common type of both GSV and SSV reflux was diffused reflux type. Segmenter and proximal reflux was the most common type respectively in classes C1 and C2, diffused reflux was the most common reflux type both in classes C3 and C4,5. While isolated venous reflux was seen at early stage, combined venous reflux ratio increased with increasing iclinical grade. The number of perforator veins also increased with the progression of clinical grade.