Gestasyonel diyabetli hastalarda irisinin insülin direnci ile olan ilişkisi
The relationship between irisin and insulin resistance in patients with gestational diabetes
  1. Tez No: 353852
  2. Yazar: TUĞBA ARKAN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Diabetes mellitus; hiperglisemi ile karakterize, insülin salgısında, etkisinde veya her ikisindeki bozukluklardan kaynaklanan kronik karbonhidrat metabolizma bozukluğudur. Gestasyonel diabetes mellitus ise gebelik sırasında gelişen veya fark edilen glukoz intoleransı olarak tanımlanabilir. Gestasyonel diyabetlilerin ileride diyabet gelişiminde riskli populasyonu oluşturduğu düşünülmektedir. Diyabet fizyopatolojisinde kas dokusunun özellikle insülin direncine olan etkisi ve kas ile karaciğer, adipoz doku, pankreas gibi dokular arasındaki iletişimi sağlayan moleküller hakkındaki bilgiler oldukça kısıtlıdır. Son zamanlarda kas hücrelerinden salınan, kas ile yağ dokusu arasında mesajcı olarak işlev gören ?irisin? peptidinin insülin direncinde ve enerji metabolizma düzenlemesinde etkin bir rol üstlendiği gösterilmiştir. Bu çalışmamızda insülin direnci olma olasılığı yüksek olan gestasyonel diyabetli popülasyonda serum irisin düzeyinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya benzer yaş grubunda 30 gestasyonel diyabetli gebe, 31 sağlıklı gebe ve 41 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 102 kişi alındı.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a chronic disorder of carbohydrate metabolism characterized by hyperglycemia, and resulting from defects in insulin secretion, insulin action, or both. Gestational diabetes mellitus is defined as glucose intolerance that occurs with pregnancy or is first recognized during pregnancy. Women with gestational diabetes are thought to constitute future diabetes-risk population. In diabetes pathophysiology, limited information is available regarding the effects of muscle tissue particularly on insulin resistance, as well as the molecules establishing communications between muscle tissue and tissues like liver, adipose tissue, and pancreas. Recently, the“irisin”peptide which is released by muscle cells, and acts as a messenger between muscle and adipose tissues has been shown to play a major role in the insulin resistance and in the regulation of energy metabolism. In this study, it was aimed to evaluate the serum levels of the irisin in gestational diabetes cases, which are most likely to have insulin resistance. This study included a total of 102 people of the similar age group; 30 pregnant women with gestational diabetes, 31 healthy pregnant women, and 41 healthy controls.