Gestasyonel diyabetes mellitus ile adipositokin düzeylerinin ilişkisi
The relation between gestational diabetes mellitus and adipocytokin levels
  1. Tez No: 577115
  2. Yazar: GÜL İNCİ TÖRÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK TÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Gestasyonel diyabet mellitus (GDM) gebelik sırasında ilk kez ortaya çıkan glukoz tolerans bozukluğu olarak tanımlanır. GDM tanısının konması anne ve bebek açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada, insülin ve glukoz metabolizması üzerine etkileri olduğu bilinen yağ dokusundan salgılanan adipositokin olarak isimlendirilen adiponektin, resistin, visfatin, irisin ve akut faz reaktanı C-reaktif protein (CRP) testlerinin GDM tanısı alan gebelerle sağlıklı gebelerde karşılaştırılması ve bu parametrelerin GDM fizyopatolojisinde ve erken tanısındaki yerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza, gönüllü katılım formunu dolduran 18-45 yaş aralığında 24-28. gebelik haftaları arasında 75 g oral glukoz tolerans testi (OGTT) ya da 100 gr OGTT yapılmış 100 gebe alındı. Bunlardan 50 sağlıklı gebe kontrol grubunu oluşturuken, diğer 50 GDM tanısı almış gebe ise GDM grubunu oluşturmakta idi. Gebelerin antropometrik ölçümleri yapıldı. Hastaların rutin tetkikleri sırasında istenen açlık plazma glukoz (APG), hemoglobin A1c (HbA1c), 75 g OGTT veya 100 g OGTT, kan üre azotu (BUN), kreatinin, potasyum, sodyum, albümin, kalsiyum, düşük dansiteli lipoprotein (LDL), trigliserit (TG), tam kan sayımı, tiroid stimulan hormon (TSH), serbest T4 (sT4), 25 hidroksi (OH) vitamin D sonuçları kaydedildi. Gebelerin rutin tahlileri için açlık sırasında alınan kan örneklerinden adiponektin, irisin, visfatin, resistin ve CRP düzeyleri çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Gestational Diabetes Mellitus (GDM) is known as the glucose tolerance disorder that occurs during pregnancy for the first time. Diagnosing GDM is very important for the mother and the baby. In this study, the purpose was to compare the adiponectin, resistin, visfatin, irisin and acute phase reactant C-reactive protein (CRP) tests, which are called adipocytokine that is excreted from the fat tissue that is known to have effect on insulin and glucose metabolism in pregnant women diagnosed with GDM and in healthy pregnant women; and to evaluate the place of these parameters in early diagnosis. Material and Methods: A total of 100 pregnant women who underwent 75 g oral glucose tolerance test (OGTT) or 100 g OGTT between gestational weeks 24-28 years aged 18-45 years and who completed the voluntary participation form were included in the present study. Among these, 50 healthy pregnant women constituted the Control Group; and the other 50 pregnant women who were diagnosed with GDM constituted the GDM Group. Anthropometric measurements of the participants were made. The Fasting Plasma Glucose (FPG), Hemoglobin A1c (HbA1c), 75g OGTT or 100g OGTT, blood urea nitrogen (BUN), creatinine, potassium, sodium, albumin, calcium, low density lipoprotein (LDL), triglyceride TG), complete blood count, thyroid stimulating hormone (TSH), free T4 (fT4), 25 hydroxy (OH) vitamin D results, which are asked during routine follow-ups of the patients, were recorded. The adiponectin, irisin, visfatin, resistin and CRP levels were examined from the blood samples that were taken during fasting for routine tests of pregnant women.