Tip 2 diyabetli bireylerin kullandıkları alternatif tedavi yöntemlerinin beslenme alışkanlıkları ve özbakımları üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effect of alternative treatment methods used by individuals with type 2 diabetes on nutrition habits and self-care
  1. Tez No: 806141
  2. Yazar: DİLANUR SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYDA OKUDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Diabetes mellitus, insülinin etkisinde kusurlara neden olan kontrolsüz kan şekeri seviyeleri ile karakterize edilen metabolik bir hastalıktır. Tip 1, tip 2, gestasyonel diyabet, neonatal diyabet, erişkin başlangıçlı diyabet ve endokrin kaynaklı diyabet gibi birçok diyabet alt kategorisi vardır. Tip 2 diabetes mellitus (T2DM), karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasındaki anormallikler ile karakterizedir ve insülin sekresyonu, insülin direnci veya her ikisinin bir kombinasyonundan kaynaklanır. Bu araştırma Tip 2 diyabetli bireylerin kullanmış olduğu alternatif tedavi yöntemlerinin yeme alışkanlıkları ve özbakımları üzerine olan etkilerini incelemek üzere yapılmıştır. Araştırmaya toplam 48 birey katılım göstermiştir. Hastaların ortalama diyabet süreleri 10,77 yıldır ve %58,7'si oral anti-diyabetik ilaç kullanmaktadır. Hastaların %47,9'u daha önce TAT yöntemi kullandığını ve %55'inin ilacın yan etkisinde kurtulmak için TAT yöntemini kullandığını belirtmiştir. Hastaların TAT tutum düzeyi ortalamalarının 32,33±8,10 ve özbakım düzey ortalamalarının 71,96±13,44 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a metabolic disease characterized by uncontrolled blood sugar levels that cause defects in the action of insulin. There are many subcategories of diabetes, such as type 1, type 2, gestational diabetes, neonatal diabetes, adult-onset diabetes, and endocrine-induced diabetes. Type 2 diabetes mellitus (T2DM) is characterized by abnormalities in carbohydrate, fat, and protein metabolism and results from insulin secretion, insulin resistance, or a combination of both. This research was conducted to examine the effects of alternative treatment methods used by individuals with Type 2 diabetes on their eating habits and self-care. A total of 48 individuals participated in the study. The mean duration of diabetes of the patients is 10.77 years and 58.7% of them use oral anti-diabetic drugs. 47.9% of the patients stated that they used the CAM method before and 55% of them stated that they used the CAM method to get rid of the side effects of the drug. It was determined that the mean CAM attitude level of the patients was 32.33±8.10 and the mean self-care level was 71.96±13.44.