Bolu ilinde 112 komuta kontrol merkezi aracılığıyla yapılan il içi ve il dışı hasta sevklerinin incelenmesi
The analyzing of patient transfers in and out of the city, Bolu, that is performed by 112 command and control center
- Tez No: 353887
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANZER KORKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Acil servisler, ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri beklenmeyen durumlarda oluşan sağlık sorunlarında sakatlık ya da ölümden korunması amacıyla hastanın, görevli sağlık personeli tarafından tıbbi araç ve gereç desteği ile değerlendirilmesi, tanısının konulması, tıbbi müdahale ve tedavisinin yapılması için görevlendirilmiş birimlerdir. Acil servislerde ilk tıbbi müdahale yapıldıktan sonra, kurumun olanaklarının elvermediği ileri tıbbi bakım ve tedavi gerekli ise hasta sevk edilir. Uygunsuz yapılan sevkler hasta sağlığını tehlikeye soktuğu kadar, hem sevki yapan ekip için hem de sevk yapılan merkezdeki ekip için zaman ve iş gücü kaybına neden olmaktadır. Bu çalışma, Bolu ilinde, 112 komuta kontrol merkezi aracılığıyla, il ambulans servislerinin hizmetlerini ve il içi, il dışına yapılan sevkleri incelemek, demografik özelliklerini belirlemek ve analizini yapmak, bu veriler ışığında sevklerdeki eksikliklerin giderilmesine ve literatürde bilgi paylaşımına katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmamız 2012 yılının Eylül-Ekim aylarında Bolu ilinde 112 komuta kontrol merkezi tarafından il içi ve il dışına gerçekleştirilen sevklerin incelendiği retrospektif bir çalışmadır. Çalışmamızda kullanılan veriler, 112 komuta kontrol merkezinde bulunan hasta transfer formlarının incelenmesiyle elde edildi. Formlarda kodlanan bilgiler SPSS 16.0 programına girildi. Elde edilen verilere ait tanımlayıcı değerler sayı ve yüzde (%) frekanslar halinde verildi. Sorgulanan değişkenler arası ilişkilerin analizinde uygun ki-kare testi (Pearson ki-kare veya Fisherexact ki-kare analizi) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Emergency service is a unit that is assigned to examine the patient with medical supplies , to make a diagnosis , to perform medical intervention and to treat for saving him from death or disability in case of health problems that occur in unexpected situations like sudden illness, accident, and physical injury. Emergency service is a unit that is assigned to examine the patient with medical supplies , to make a diagnosis , to perform medical intervention and to treat for saving him from death or disability in case of health problems that occur in unexpected situations like sudden illness, accident, and physical injury. Inconvenient transfers put the patient in danger, also it causes loss of time and workforce for the team that performs the transfer and the team in the other organization. This study is carried out in Bolu in order to investigate the services of city ambulances and the transfers in the city and out of the city, to determine demographic features and to make analyses, also to overcome the deficiencies in transfers and to contribute to sharing information in the literature. Our study is a retrospective study that analyzed the transfers performed in and out of Bolu in September and October, 2012 by 112 command and control center. The data we used in our study was obtained by analyzing the patient transfer forms in 112 command and control center. The data we encoded in the forms was entered to SPSS 16.0. The descriptive values of the data were given as numbers and % frequency. The suitable chisquare test was used in the analyses of the relationships between variables.