İlköğretim 1. kademe 5. sınıf öğrencilerinin sınıf içerisinde istenmeyen davranışlar göstermesine neden olan öğretmen davranışlarına ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşleri
The Teachers' and the students' views about the teachers' behaviours which may cause disapproved student behaviours in classroom environment at the fifth grade of first stage at primary school
- Tez No: 188065
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF CERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZETLKÖĞRET M I. KADEME 5. SINIF ÖĞRENC LER N N SINIFÇER S NDE STENMEYEN DAVRANIŞLAR GÖSTERMES NE NEDENOLAN ÖĞRETMEN DAVRANIŞLARINA L ŞK N ÖĞRETMEN VEÖĞRENC GÖRÜŞLERErkan MURSALYüksek Lisans, Eğitim FakültesiTez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Yusuf CER TEylül, 2005;xiii+112 sayfaBu araştırmanın amacı, ilköğretim okullarındaki 5. sınıf öğrencilerininsınıf içinde istenmeyen davranışlar göstermelerine neden olan öğretmendavranışlarına ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşlerini belirlemektedir.Araştırmanın evrenini, 2004-2005 öğretim yılında Bolu ili merkezilçedeki tüm ilköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenleri ve 5. sınıföğrencileri oluşturmaktadır. Bolu ilinde merkeze bağlı 19 ilköğretim okulundagörev yapan 286 sınıf öğretmeni görev yapmakta ve 1867 beşinci sınıf öğrencisibulunmaktadır.Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından uzman denetiminde biranket hazırlanmıştır. Anketin geçerlik ve güvenirliği için uzman görüşlerinebaşvurulmuştur. Anketin güvenirliğini ölçmek için ?Cronbach Alpha? uygulanmışve anketin güvenirlik kat sayısı α =.90 bulunmuştur.Anket iki boyuttan oluşmaktadır. Bunlar; sosyal beceri yetersizliğindenkaynaklanan ve öğretimle ilgili beceri yetersizliğinden kaynaklanan istenmeyenöğrenci davranışlarının nedeni olabilecek öğretmen davranışlarıdır.Ankette beşli dereceleme ölçeği kullanılmış verilerin analizinde frekans(f), yüzde (%), aritmetik ortalama, bağımsız gruplar arası ?t? testi, tek yönlüvaryans analizi (ANOVA) ve tukey HSD (Tukey's Honestly Significant DifferenceTest) çoklu karşılaştırma testi hesaplarından yararlanılmıştır.Araştırmada aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır.1- Sosyal beceri yetersizliğinden kaynaklanan ve istenmeyen öğrencidavranışlarının nedeni olabilecek öğretmen davranışlarından öğretmenin;öğrencisiyle alay etmesinin, öğrencilerini birbiriyle kıyaslamasının, sınıf kurallarınıuygularken tutarsız davranmasının, öğrencileri arasında ayrım yapmasının,öğrencilerine karşı kaba davranmasının, öğrencilerinin bireysel farklılıklarını gözardı etmesinin, disiplini bozan davranışları genellikle ceza ile kontrol etmesinin,iletişim becerilerinin eksik ya da yetersiz olmasının, derse yeterincehazırlanmamasının, yeniliklere açık olmamasının, öğrencilerine ilgigöstermemesinin, kurallar ve sınırlar koymamasının, enerjik ve canlı olmamasının,öğrencilerini yeterli şekilde tanımamasının, öğrencilerin isteklerini dikkate alıpverdiği sözde durmamasının, özgüveninin olmamasının öğrencilerin sınıf içerisindeistenmeyen davranışlar göstermesinde etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.2- Öğretimle ilgili beceri yetersizliğinden kaynaklanan ve istenmeyenöğrenci davranışlarının nedeni olabilecek öğretmen davranışlarından öğretmenin;ders ve sınıf amaçlarını öğrencilere anlatmada başarısız olmasının, desin konusunatam olara hakim olamamasının, disiplini sağlamadan derse başlaması ve disiplinsizbir ortamda dersi sürdürmeye çalışmasının, ders için geçirilecek zamanı iyikullanmamasının, dersini hep aynı yöntemi kullanarak işlemesinin, anlaşılmayanödevler vermesinin, sınıfın fiziksel düzenini öğretim için uygun halegetirmemesinin, öğrencilerine istenilen davranışlar için model olmamasının, verilenev ödevlerini kontrol etmemesinin, öğretmen becerilerinin eksik olmasının, dersiöğrencilerin ilgisini çekecek hale getirmemesinin, derse katılımı sağlayamamasının,anlaşılmayan konuları tekrar etmemesinin, ders sonunda konuyu özetleyip sorularsormamasının, konu ile ilgisiz sorulara sert tepkiler vermesinin, anlaşılmayankonuları örneklerle anlaşılır hale getirmemesinin, sorduğu sorulara her öğrencidencevaplar beklememesinin, öğrencileri çalışmaları için cesaretlendirmemesinin,öğrencileri mutlu edici sözler söylememesinin, herkese aynı övgülerdebulunmasının öğrencilerin sınıf içerisinde istenmeyen davranışlar göstermesindeetkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.3- Öğrencilerin sınıf içerisinde istenmeyen davranış göstermelerine nedenolan öğretmen davranışlarına ilişkin olarak öğrencilerin görüşleri ( = 3.26) ileöğretmen görüşleri ( =3.96) arasında anlamlı bir fark bulunmuştur (t=11.9,p
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE TEACHERS? AND THE STUDENTS? VIEWS ABOUT THETEACHERS? BEHAVIOURS WHICH MAY CAUSE DISAPPROVEDSTUDENT BEHAVIOURS IN CLASSROOM ENVIRONMENT AT THEFIFTH GRADE OF FIRST STAGE AT PRIMARY SCHOOL.Erkan MURSALMaster degree, Faculty of educationThesis consultant: Assist. Prof. Dr. Yusuf CERITSeptember; 2005;xiii+112 PageThe aim of this study is to decide the teachers? and the students? viewsabout the teachers? behaviours which may cause disapproved student behaviours inclassroom environment at the fifth grade of first stage at primary school.The universe of the study consists of the whole classroom teachers and thestudents of fifth grade in Bolu city centre. In bolu centre there are 286 classroomteachers and 1867 fifth grade students? at 19 primary school bounded to Bolucentre.An anket was prepared in order to gather the data by the researcher withthe control of experts.For the reliability and valditiy of the study expert vievs are applied. Inorder to measure the reliability of the anket `Cronch Alpha? is used and themultiple number of the reliability of the anket is found α =.90.Anket consists of two dimensions.These are:the teachers? behaviourswhich may cause disapproved student behaviours that originate from social skillsinadequacy and skill inadequacy related to teaching.In the anket five fold grading scale, in the data analysis, frequency(f),percent(%), aritchmetic average, among independent groups `t? test, one wayvariance analyse (ANOVA) and tukey HSD (Tukey?s Honestly SignificantDifference Test ) multiple comparison tests?counts are used.The results below are found in the study.1-The teachers? behaviours which originate from social skill inadequencyand which may cause disapproved student behaviours, that is; his teasing thestudents, comparing them between each other, behaving inconsistent when applyingclassroom rules,discriminating the students, behaving impolitely to the students,passing over the students? personel differences, generally controlling theundisiplined behaviours by punishment, his lacking and insufficient comminicationskills, his not getting ready for the lesson adequately, being not for the innovations,not caring for the students, having strickly rules and boundaries, not being energeticand lively, not knowing students adequately, not caring the students? wishes andforgetting his promises, not having self confidence.2-That the teacher behaviours originating from skill inadequacy ofteaching and causing disapproved student behaviours are the teacher?s beingunsuccessfull in explaining the lesson and classroom aims to the students, notknowing the lesson subject fully, beginning the lesson before providing disciplineand trying to continue the lesson in a undisciplined environment, not using thelesson time effectively, always using the same method, giving misunderstoodhomeworks, not organizing the phsyical environment suitable for the lesson, notbeing model of desired behaviours to the students, not controlling the givenhomeworks, lackage of teaching skills, not attracting the students? interests, notgetting the participation of the students, not making the repetition of misunderstoodsubjects, not having summarizing the subject by asking questions at the end of thelesson, giving hard reaction to the unrelated questions, not giving the misunderstoodparts a clear position with good examples, not asking each student the samequestions, not motivating the students to study, not saying the words that can makethe students happy, making the same compliment to each student.3- Meaningfull difference between the students?vievs related to the teacherbehaviours that may cause disapproved student behaviours in classroom ( = 3.26)and the teacher?s vievs is found.