İntrauterin büyüme geriliğinde annedeki çinko eksikliğinin plasental apopitoza etkisi
  1. Tez No: 354023
  2. Yazar: ZİYA YURDAKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK AKMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Organizmanın, hücre büyümesi ve farklılaşması için çinkoya ihtiyacı vardır. Çinko eksikliği birçok hücrede apopitoza yol açabilir. Gebelikte çinkoya ihtiyaç artmıştır. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde hayvansal ürünlerden fakir beslenen annelerde çinko eksikliği bildirilmiş ve gebelikte çinko tedavisi ile bulguların düzeldiği gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı intrauterin büyüme geriliği olan gebeliklerde çinko eksikliğinin plasental apopitoza etkisini incelemektir. METOD: Hastalar, T.C SB Zeynep Kamil Araştırma ve Eğitim Hastanesi kadın doğum kliniğinde takip edilen anne ve bebeklerinden seçildi. Zamanında doğum yapmış ÎUBG dışında problemi olmayan 24 anne ve bebek çifti çalışma grubunu oluşturdu. Antenatal ve natal takibinde sorunu olmayan zamanında doğum yapan sağlıklı 16 anne ve bebek çifti ise kontrol grubunu oluşturdu. Çalışmaya katılan annelere, çalışma hakkında bilgi verilerek onam formu imzalattırıldı. Anne venöz kanı ve bebek kordon kanı alınarak serumları ayrıldıktan sonra derin dondurucuda saklandı. Serum çinko düzeyleri aynı gün içinde atomic absorption spectrophotometer yöntemi ile çalışıldı. Toplanan plasentalar yıkanarak % 10 luk formol içinde tespit edildi. Patolojik olarak rutin makroskobik muayeneleri yapıldıktan sonra parafin bloklarda bloklandı. Plasental apopitoz TÜNEL (Terminal deoxynucleotidyl transferase (TdT)-mediated deoxyuridine triphosphate (dUTP) nick end-labeling) ve ışık mikroskobu yöntemi ile çalışılarak apopitotik indeks hesaplandı. Tüm veriler SPSS programına kaydedilerek istatistiksel analizleri hesaplandı. BULGULAR: Çalışma grubunda (n: 24) kontrol grubuna (n: 16) göre plasental apopitoz; hem ışık mikroskobu hem de TÜNEL metodu yöntemi anlamlı derecede yüksek bulundu ( sırasıyla; medyan 0.33% ve. 0.24% p=0.004,0.28% ve 0.24 % p=0.024 ). Anne kan çinko düzeyleri çalışma ve kontrol gruplan arasında farklı bulunmadı [sırası ile; 85.8 (45-281) ve 86.7 (41.7-146.5) ng/dl, p=0.22] . Umblikal kord çinkosu ile anne çinkosu farkı (delta Z) çalışma ve kontrol gruplan arasında farklı bulunmadı [sırası ile; 30.4 (-102-(+95)) ve 26.8 (-18-(+179)) |ag/dl, p=0.58]. Hafif çinko eksikliği olan ve olmayan anne- bebeklerin delta Z değerleri istatistiksel olarak anlamlı oranda farklı bulundu (55 ve 24.8 p=0.007) . Tüm bebeklerin kordon kam çinko düzeyleri normal saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Zinc is needed for cellular growth and differentiation and zinc deficiency may cause apoptosis in many cell lines. In pregnancy, zinc requirement is increased. Zinc deficiency has been reported in many countries where the diet is low in animal food during pregnancy and zinc supplementation during pregnancy is helpful for these women. In our study, in pregnancies complicated with intrauterine growth restriction (IUGR) the effect of maternal zinc deficiency on placental apoptosis was investigated. Method: The patients were enrolled to the study from Zeynep Kamil Maternity and Child Hospital, Istanbul- Turkey. The study group (n:24) was composed of mothers who delivered at term but had an IUGR infant. Mothers and their appropriate for gestational age (AGA) newborns were enrolled to the study as the control group (n:16). All mothers were informed about study and requested to sign the informed consent form. Maternal and umbilical cord sera were stored at -20 C. Maternal and umbilical cord blood zinc levels were analyzed with atomic absorption spectrophotometer. All placentas were fixed in 10 % formol solution after delivery. After ratine macroscobic examination, plasental samples from each placenta were embaded in paraffin blocs. Placental apoptosis was studied by the TUNEL (Terminal deoxynucleotidyl transferase (TdT)-mediated deoxyuridine triphosphate (dUTP) nick end-labeling) method and light microscopy. The SPSS software was used for statisticsel analysis. Results: Placental apoptosis was significantly elevated in the placentas of the babies at study group (n: 24) by both TUNEL method and light microscopy, compared to controls (n: 16) (median 0.33% vs. 0.24% p=0.004,0.28% vs. 0.24 % p=0.024 respectively). Maternal zinc levels were not different in the study and control group (85.8 (45-281) vs. 86.7 (41.7-146.5) ng/dl, p=0.22). There were no differences between Azs of the study and control groups.