İnsan göbek kordon ven endotel hücre kültüründe homosisteinin telomer uzunluğu üzerine etkisi
- Tez No: 354022
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYA EMERK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
PÇZ'deki telomer uzunluklarının yarısına kadar düşmüştür. Fakat 18. PÇZ'de telomer uzunlukları (500 pM homosisteinle inkübe edilen seri hariç) yaklaşık olarak 9. PÇZ'deki uzunluklarına geri dönmüştür. Elde edilen bir başka bulgu da 16-18. PÇZ'de NO üretiminin 500 pM'lik seri hariç anlamlı düzeyde artmasıdır. Bu sonuçlar bize telomer uzunluğunun yaklaşık olarak 16-18. PÇZ'de artmaya başlamasının sebebi olarak, NO'nun bu süre içinde artarak telomeraz ekspresyonunu arttırdığını düşündürmektedir. Sonuç olarak telomerler her hücre bölünmesiyle birlikte kısalmakta bunun yanında homosistein yarattığı intraselüler oksidatif stresle telomer kısalmasını arttırmaktadır. Bunun yanında NO'nun da telomeraz aktivasyonunu arttırarak telomer uzunluğunu arttırdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Telomeres are nucleoprotein complexes at the end of the eukaryotic cell chromosomes. Telomeric DNA shortenes with each cell division. In addition to this intracellular oxidative stress increases telomere length attrition. In our experiment we used human umblical vein endothelial cell culture to examine the effect of homocysteine on endothelial cell telomere length. We have used homocysteine to create intracellular oxidative stres. We formed 4 different cell groups which are incubated with different concentrations (0 |JM, 50 |JM, 100 |JM, 500 |JM) of homocysteine. In order to create senescent endothelial cell phenotype w elet endothelial cells to divide up to 40 population doublings by serial passaging. Then we analyzed the effect of homocysteine on telomere length attrition. Also we measured nitric oxide (NO) metabolite concentrations to detect NO levels synthesized by endothelial cells. By this way we could have idea about whether homocysteine affects nitric oxide production or not and effect of NO on telomere length by possible effect on telomerase transcription. The results showed that telomere lengths decrease by serial passages. In addition to this telomere attrition increases with increasing homocysteine concentrations. At the 14. population doubling time (PDT) telomere lengths decreased dramatically to the half of the 9. PDT telomere lengths. But at the 18. PDT telomere lengths increased approximately up to the 9. PDT telomere lengths except the cell group which is incubated with 500 pM homocysteine. These results suggest that telomere length started to increase around 16-18 PDT can be caused by possible telomerase activation by increased nitric oxide production. Also the results showed that nitric oxide production increases significantly around 16-18. PDT except the cell group which is incubated with 500 pM homocysteine. In conclusion telomere length decreases continously with each cell division and homocysteine increases telomere length attrition by generating intracellular oxidative stress. Also there can be effect of NO on telomere length by increasing telomerase transcription.