Çamlıhemşin-Elevit Vadisinin milli park olabilirliğinin araştırılması
A Feasibility study for decleration of Çamlıhemşin-Elevit Valley as a national park
- Tez No: 35415
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜMER GÜLEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Çevre Mühendisliği, Landscape Architecture, Environmental Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hızla ilerleyen teknoloji ve nüfus artışı, doğal kaynaklar üzerindeki baskıyı arttırmış, bunun sonucu olarak, kaynaklar tüketilmiş veya tahrip edilmiştir. Turizm bile klasik (deniz, kum, güneş ) anlayışım değiştirip, doğa ağırlıklı alternatif turizme ağırlık vermeye başlamıştır. Oysa, bir ülkenin kalkınmasında en belirleyici faktör olan doğal kaynakların korunarak kullanılmasının ülke geleceğinin de teminatı olduğu düşüncesinden hareket eden yeni görüş, korumaya önem vermeye başlamıştır. Bu düşüncenin ana fikri; doğal kaynakların bulunduğu ortamda, bir bütün olarak korunması ve gelecek kuşaklara ulaştırılmasıdır. Bu yüzden kaynak değerleri yüksek alanlar, çeşitli kategorilere ayrılarak korunan alanlar yada koruma alanları olarak sınıflandırılmaktadır. Tüm korunan alanlar içinde en zengini, en değerlisi, gelecek için bir yatırım olan milli parklardır. Bu çalışma, bir alanın milli park olarak değerlendirilmesinde önerilen bir yöntemin, kaynak değerleri çok yüksek olan Elevit Vadisine uygulanmasını içermektedir. Yapılan arazi çalışmaları ve yöntem gereği yapılan istatistiksel denetlemeler sonucunda Elevit Vadisinin Milli Park Olabilirlik Yüzdesi (MPOY) 'Çok Yüksek' çıkmıştır. Anahtar Kelimeler : Milli Park Olabilirlik Yüzdesi (MPOY), Milli Park, Doğa parkı, Doğayı Koruma Alanı, Doğa Anıtı. VI
Özet (Çeviri)
Modem technological development and population growth have increased the pressure on natural resources and consequently resources have severely been depleted or even destroyed. The classical idea of tourism (sea, sand, sun) has changed and inclines towards to basic nature tourism as an alternative. In order to guarantee the future of developing countries, it is crucial importance that these make sustainably use of their natural resources. According to this new idea, the protection of natural resources is very important and can be achieved through integrated conservation. Therefore, regions ofhatural resources are being categorised and classified as protected areas. One of the most valuable investment for the future is national park. This work contains an application of a suggested method to evaluate national parks. The method is applied for the Elevit Valley, a site rich in natural resources. According to this study and the field work undertaken, Elevit Valley has a very high