Kıyı yerleşimlerinde ikinci konutun kentsel yaşam kalitesine etkileri Ayvalık örneklemesi
The effect of secondry housing on the quality of urban life of waterfront settlements the example of Ayvalik
  1. Tez No: 354207
  2. Yazar: AYÇA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. FULYA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kentlerin karşı karşıya kaldığı; çevre, güvenlik, azalan kaynaklar, eşitsizlik, vb gibi sorunlar kentli insanın yaşam kalitesini doğrudan etkilemektedir. Yaşam kalitesi kavramı bu çalışmanın başlangıç noktasıdır. Çalışmanın birinci bölümde; ele alınan problemin tanımı, tezin amacı ve te çalışmasında kullanılan yöntem açıklanmıştır. İkinci bölümde yaşam kalitesi kavramı incelenmiş, çalışmayı kent ve mimarlık ile ilişkilendirmek amacıyla kentsel yaşam kalitesi kavramları araştırılmış, bu iki öğenin bileşenleri ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde kentsel yaşam kalitesi unsurları belirlendikten sonra sürdürülebilirlik ve yaşanabilirlik gibi kavramların kentsel yaşam kalitesi ile ilişkisine yer verilmiştir. Dördüncü bölüme kadar yapılan değerlendirmeler sonucunda kıyı yerleşimlerindeki yaşam kalitesini etkileyen en önemli unsurun turizm ve ikinci konut kavramları olduğu kabul edilmiştir. Dördüncü bölümde turizm kavramı, ikinci konut kavramı ve bu kavramların kıyı kentlerindeki kentsel yaşam kalitesine etkileri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Son bölüm de ise, bu çalışma kapsamında oluşturulan teoremlerin en iyi gözlenebileceği yer olduğuna inanılan Balıkesir İli Ayvalık İlçesi incelenmiş ve örneklem alanı olarak seçilme sebepleri verilmiştir. Kentsel yaşam kalitesin değerlendirmelerindeki en önemli faktörün kent kullanıcısının algısı olduğu düşünüldüğünden, çalışma alanında anket uygulaması yapılmış ve sonuçları ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlardan yola çıkılarak Ayvalık ilçesindeki kentsel yaşam kalitesi hakkında durum değerlendirmesi yapılmış, kent için çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Sonuç olarak; yapılan çalışmada ikinci konutun kıyı yerleşimlerindeki kentsel yaşam kalitesini nasıl etkilediği, kent kullanıcısı tarafından bu etkileri nasıl algılandığı; ayrıca Balıkesir İli Ayvalık ilçesi için mevcut durum ortaya konulduğu için önemli bir çalışma olduğu düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
The cities faced the environment, security, diminishing resources, inequality, etc... issues such as quality of life is directly affected by urban people. The concept of quality of life is the starting point of this study. In the first part of the study, the definition of the problem addressed, the purpose of the thesis and the methods used are described in the thesis. In the second part examined the concept of quality of life, work and architecture of the city in order to associate with the concept of quality of urban life have been investigated, the components of these two elements have been introduced. In the third chapter of the elements after determining the quality of urban life concepts such as sustainability and livability of urban quality of life has been given to the relationship. As a result of the evaluation until the fourth chapter, the coastal settlement of the most important factors affecting quality of life in terms of tourism and secondry houses that have been adopted. In the fourth chapter, the concept of tourism, secondry house concept and quality of urban life in the coastal cities of these concepts are discussed in detail the effects. In the final chapter, the theorems established in this study is believed to be the best place would be observed Ayvalık chosen as sampling sites were examined and the reasons are given. Whether assessments of quality of urban life in the city's perception of the most important factors are thought to be working in the field survey conducted and the results have been revealed. The results obtained on the basis of the quality of urban life in Ayvalık, as assessment of the situation made a variety of suggestions for the city. As a result, studies of secondry houses in coastal areas that affect the quality of urban life in the city is perceived by these effects, and also for Ayvalık which reveals the current situation is thought to be an important work for