Czochralski tekniğiyle katkısız ve sb katkılı ge tek kristallerinin büyütülmesi ve elektriksel karakterizasyonu
Growth and electrical characterization of undoped and sb-doped ge single crystals by czochralski technique
  1. Tez No: 354222
  2. Yazar: VEYSEL BARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, bir adet katkısız ve iki adet Sb katkılı Ge hacimli tek kristal külçeleri Czochralski tekniğiyle büyütüldü. Büyütülen külçelerin son koni kısmından alınan numunelerin elektron iletim özellikleri araştırıldı. Sıcaklık bağımlı Hall etkisi ve özdirenç ölçümleri 0,4 Tesla sabit manyetik alan altında 20-350 K sıcaklık aralığında gerçekleştirildi. Geleneksel analiz yöntemleri kullanılarak, katkısız ve katkılı Ge numunelerinin mobilite ve taşıyıcı yoğunluğu analizleri yapıldı. Analizler sonucunda her üç numunede de yüksek sıcaklık bölgesinde fonon saçılma mekanizmaları (akustik ve polar), düşük sıcaklık bölgesinde ise iyonize safsızlık saçılma mekanizmasının baskın olduğu tespit edildi. Katkılama arttıkça iyonize safsızlık saçılma mekanizmasının etkisinin arttığı belirlendi. Ayrıca yasak enerji aralığı, safsızlık bileşenleri (NA ve ND) değerleri belirlendi ve elektron iletim özelliklerine etkileri tartışıldı.
Özet (Çeviri)
In this work, an undoped and two Sb-doped Ge bulk single crystal ingots were grown by Czochralski technique. The electron transport properties of the samples taken from part of the end cone of the ingots grown have been investigated. The temperature dependence of Hall effect and resistivity measurements were carried out in a temperature range of 20-350 K at a constant magnetic field of 0,4 Tesla. Using the conventional analysis methods, the analysis of carrier density and mobility of undoped and doped Ge samples have been examined. As a result of analysis, it has been determined that phonon scattering mechanisms (acoustic and polar) are dominated in high temperature region and that ionized impurity scattering mechanisms are dominated in low temperature region for each three samples. It has been determined that effect of ionized impurity scattering mechanisms increase with the increasing doping. In addition, the values of the energy band gap, impurity components (NA and ND) have been determined and their effects have been discussed on electron transport properties.