Ga katkılı Ge tek kristallerinin czochralskı tekniği ile büyütülmesi ve pn-eklem Ge dilim geliştirilmesi
The growth of Ga doped Ge single crystals by czochralski technique and development of pn-junction Ge wafer
- Tez No: 656332
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAKMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Germanyum (Ge) güneş hücresinin performans parametreleri [kısa-devre akım yoğunluğu (JSC), açık-devre gerilimi (VOC), dolum faktörü (FF) ve enerji dönüşüm verimi (η)] üzerinde sıcaklığın etkisi teorik olarak araştırıldı. Artan sıcaklıkla kısa-devre akım yoğunluğu JSC'nin artmasına rağmen; açık-devre gerilimi VOC'deki azalma ve dolum faktörü FF'deki ilişkili azalma nedeniyle enerji dönüşüm verimi η azaldı. Ge güneş hücresi fabrikasyon işleminde kullanmak için, alttaş üretimi gerçekleştirildi. Czochralski (Cz) hacimli tek-kristal büyütme tekniği kullanılarak; Galyum (Ga) katkılı Ge tek-kristal külçesi büyütüldü. Büyütülen tek-kristal külçeden üretilen p-tipi Ge numunelerinden bir tanesinin alttaş olarak kullanıldığı bir Ge güneş hücresi fabrikasyon işlemi gerçekleştirildi. Üretilen Ge güneş hücresinin performans parametreleri JSC, VOC, FF ve η, akım-gerilim (I-V) ölçümlerinden belirlendi. Bu tez kapsamında; III-V grubu bileşik yarıiletken çok eklemli güneş hücreleri için oldukça önemli rollere sahip olan, Ge tek-kristal külçenin büyütülmesinden Ge güneş hücresinin üretilmesine kadar gerçekleştirilen çalışmalar ve elde edilen sonuçların, teknolojik bilgi birikiminin gelişimine katkı sağlama açısından değerli olduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The effect of temperature on the performance parameters [short-circuit current density (JSC), open-circuit voltage (VOC), fill factor (FF) and energy conversion efficiency (η)] of germanium (Ge) solar cell was theoretically investigated. Although the short-circuit current density JSC increased with increasing temperature; the energy conversion efficiency η decreased due to decrease in the open-circuit voltage VOC and the associated decrease in the fill factor FF. The production of substrate was carried out to use in the fabrication process of Ge solar cell. Gallium (Ga) doped Ge single-crystal ingot was grown by using Czochralski (Cz) bulk single-crystal growth technique. The fabrication process of a Ge solar cell, in where one of p-type Ge samples produced from the grown single-crystal ingot was used as substrate, was carried out. The performance parameters JSC, VOC, FF and η of fabricated Ge solar cell were determined from current-voltage (I-V) measurements. Within the scope of this thesis; it can be expressed that the carried out studies and the obtained results from the growth of Ge single-crystal ingot to the production of Ge solar cell, which have quite important roles for III-V group compound semiconductor multijunction solar cells, are valuable in terms of contributing to the development of technological knowledge.