Elektrikli araçlar için iki fazlı izolesiz faz kaydırmalı çift yönlü da-da dönüştürücü tasarımıve uygulaması
Design and implementation non-isolated interleaved two phase bi-directional dc-dc converter for electrical vehicles
- Tez No: 354223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SEFA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Enerjinin günümüzde artan önemi ve üretim maliyetlerinin artması araştırmacıları bu alanlarda çalışmaya yöneltmiştir. Ayrıca, daha temiz çevre bilincinin oluşması ve yenilenebilir enerji kaynaklarının genel tüketimdeki oranının hızla artması gibi sebepler güç elektroniğinin hemen her alanda yaygınlaşmasına sebep olmaktadır. Böylece dağıtılmış güç üretim sistemleri ve enerjinin depolanması konuları güç elektroniğinin önemini daha da artırmıştır. Fosil kaynaklı yakıtların bir müddet sonra ihtiyaca karşılayamayacak olması ve maliyetlerindeki artışlar, taşımacılık alanında da elektrikli araç kavramının araştırılmasına ve geliştirilmesine neden olmuştur. Bu çalışmada elektrikli araç teknolojisinin günümüze kadar olan dönemde nasıl bir gelişme sağladığı, teknolojinin gelişmesine paralel olarak gelişen ve değişen elektrikli araç türleri incelenmiştir. Elektrikli araçların tahrik sisteminde tüketilen elektrik enerjisinin şebekeden veya yakıt pilinden sağlanması durumlarında en büyük problem, elektrik enerjisinin kısa veya uzun süreli depolanmasındaki zorluk olarak ortaya çıkmaktadır. Depolama elemanlarının yüksek maliyetli ve teknolojik olarak birçok konuda yeterli özelliklerde olmamasıdır. Bu problemi en aza indirmek amacıyla frenleme esnasında kaybedilecek enerjinin yeniden kaynağa aktarılması doğru bir yaklaşım olarak kabul görmüştür. Çift yönlü DA-DA dönüştürücülerin kullanımı ile sistemin verimi yükselmekte, boyutları küçülmekte ve frenleme enerjisi daha düşük dalgacık ile kaynağa geri aktarılmaktadır. Yapılan çalışmada, dönüştürücü bir DA motor sürücüsü ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, increasing importance of energy and production costs have led researchers to work in these areas. In addition, the formation of a cleaner environmental awareness and the overall consumption of renewable energy sources, such as the rapid increase in the rate of spread of the reasons is caused almost every area of power electronics. Thus, distributed power generation systems have increased the importance of power electronics and energy storage issues. After a while of fossil fuels not to meet that need and the increasing costs have led to research and development in the concept of electric vehicles for the transportation field. In this study, how the development of electric vehicle technology, provide up to the present time, evolving and changing with the development of electric vehicle technology types examined. Electrical energy consumed in the propulsion system of electric vehicles, fuel cells, or the provision of power supply in the event of a major problem, short or long term storage of electrical energy is emerging as a difficulty. Storage elements which many regard as the high cost and technological properties are not sufficient. In order to minimize this problem, re-sources of energy lost during braking, the transfer has been accepted as a correct approach. By the usage of bi-directional DC-DC converter, the efficiency is increased, the dimensions are reduced and the braking energy is transferred back to the source. In this study, the converter has been tested on a DC motor drive.