Yüksek frekanslı ark kaynak makineleri için güç ve kontrol devresi tasarımı ve gerçekleştirilmesi
The design and implementation of powder source and control circuit for a high frequency welding machines
- Tez No: 166109
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İRES İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ill YÜKSEK FREKANSLI ARK KAYNAK MAKİNELERİ İÇİN GÜÇ VE KONTROL DEVRESİ TASARIMI VE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet KARAARSL AN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2005 ÖZET Kaynak makineleri endüstriyel uygulamalarda materyallerin birleştirilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu cihazlar kaynak amaçlarına bağlı olarak çeşitli tiplerde sınıflandırılabilirler. Bu çalışmada tüm sanayi alanlarında kullanılabilecek yüksek frekanslı kaynak makineleri için güç ve kontrol devresi tasarımı ve gerçekleştirilmesi yapılmıştır. Sistem kontrolsüz tam köprü doğrultucu, voltaj düşüren (buck) konvertör, iki anahtarlı tek fazlı evirgeç, düşüren transformatör, orta uçlu tam köprü doğrultucu, endüktans ve yükten oluşmaktadır. Bu çalışmada amaç konvertörün çıkışında istenilen sabit çıkış akım ve voltaj elde etmektir. Devrenin büyüklüğü ve ağırlığı yüksek frekanslı transformatör ve darbe genişlik modfilasyonlu(PWM) evirgeç devresi kullanılarak azaltılmaktadır. Çıkış akım kontrolü mikroişlemci ile sağlanmaktadır. Devre, çıkış akım Örnekleri ile evirgeç ve buck konvertör anahtarları geri besleme akım kontrol tekniği kullanılarak kontrol edilmektedir. Bu çalışmada kullanılan mikroişlemci Sayısal Sinyal İşlemcisi ezDSK TMDSEZS2812'dir. Bu işlemcinin kullanılma nedeni yüksek frekanslarda ve gerçek zamanda çalışma sağlamasıdır. Bilim Kodu : 916 Anahtar Kelimeler : Kaynak makinesi, PWM, akım kontrolü, DSP, PI Sayfa Adedi : 117 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. İres İSKENDER
Özet (Çeviri)
IV THE DESIGN AND IMPLEMENTATION OF POWER SOURCE AND CONTROL CIRCUIT FOR A HIGH FREQUENCY ARC WELDING MACHINES (M.Sc Thesis) Ahmet KARAARSLAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2005 ABSTRACT Welding machines are widely used in industrial applications for joining materials. They can be classified into various types depending on the welding objectives. In this study, the design and implementation of power source and control circuit for a high frequency arc welding machines which can be used in all of the industrial areas are fulfilled. The system consists of an uncontrolled full bridge rectifier, a buck converter, two-switch-single-phase inverter, step- down transformer, mid-point full bridge rectifier, inductor and load. The aim of this study is to obtain a constant output current and voltage at the output of converter. The size and weight of the circuit is reduced by using high frequency transformer and Pulse Width Modulation(PWM) inverter circuit The output current control is provided by using a microprocessor. The circuit is controlled by driving the inverter and buck converter switches using feedback current control technique. The microprocessor used in this study is ezDSK TMDSEZS2812. Using of this microprocessor ensures working in high frequency and real time. Science Code : 916 Key Words : Welding machine, PWM, current control, DSP, PI Page Number: 117 Adviser : Asst Prof. Dr. tres İSKENDER