Bazı yeni pürin türevlerinin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of some novel purine derivatives and investigation of their biological activity
  1. Tez No: 354234
  2. Yazar: SELİN KINALI DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DİŞLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmada, adenin bileşiğinin 9 konumunda farklı alkil siyanür grupları içeren bir seri (6-amino-9H-pürin-9-il)alkannitril bileşikleri sentezlenmiştir. Adenin bileşiğinin yine 9 konumunda farklı kloroalkil grupları içeren 9-(kloroalkil)-9H-pürin-6-amin bileşikleri sentezlenmiştir. Sentezlenen 9-(kloroalkil)-9H-pürin-6-amin bileşikleri, potasyum tiyosiyanat ve potasyum selenosiyanat ile tepkimeye sokularak 9-(tiyosiyanatoalkil)-9H-pürin-6-amin ve 9-(selenosiyanatoalkil)-9H-pürin-6-amin bileşikleri elde edilmiştir. Elde edilen siyano, tiyosiyano ve selenosiyano grupları içeren adenin bileşikleri, sodyum azür ve amonyum klorür ile tepkimeye sokularak tetrazol halkasına dönüştürülmüştür. Elde edilen ürünler saflaştırılarak, yapıları spektroskopik yöntemlerle (FT-IR, 1H-NMR, 13C-APT, 13C-NMR, HR-MS) aydınlatılmıştır. Sentezlenen bileşiklerin biyolojik aktivite çalışmaları ve DNA ile etkileşimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a series of (6-amino-9H-purine-9-yl)alkanenitrile purine compounds having different alkyl cyano groups at position 9 of adenine were synthesized. 9-(Chloroalkyl)-9H-purine-6-amine compounds having different chloroalkyl groups at position 9 of adenine were also synthesized. Synthesized 9-(chloroalkyl)-9H-purine-6-amine compounds were reacted with potassium thiocyanate and potassium selenocyanate to give 9-(thiocyanotoalkyl)-9H-purine-6-amino and 9-(selenocyanatoalkyl)-9H-purine-6-amino, respectively. Synthesized cyano, thiocyano and selenocyano functional adenine derivatives were converted the tetrazole rings with sodium azide and amonium chloride. The structures of the synthesized compounds were confirmed by spectroscopic techniques (FT-IR, 1H-NMR, 13C-APT, 13C-NMR, HR-MS). The antimicrobial activity of the synthesized compounds and the effect of the compounds on DNA were investigated.