Katodik koruma redresör üniteleri için SCADA kontrolünün geliştirilmesi
Developıng a SCADA control system for cathodıc protectıon of rectıfıer unıts
  1. Tez No: 354254
  2. Yazar: SONER ABACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Malzemelerin zaman içerisinde bulundukları ortamın etkisiyle tahribata uğraması korozyon olarak tanımlanır. Korozyonun en fazla görüldüğü malzeme türü ise elektrokimyasal reaksiyonlara eğilimlerinin yüksek olmasından dolayı metallerdir. Metallerin korozyona uğramaları için ana etken oksijen ilgileri iken bunun yanı sıra birçok yan etken de mevcuttur. Katodik korumanın temel ilkeleri elektro-kimyasal korozyon teorisine dayanmaktadır. Katodik koruma korozyona uğrayan metallerin katot olarak polarizasyonunu gerektirir. Bu, korunacak metali daha aktif bir metal ile (galvanik anot) eşleyerek sağlanacağı gibi dıştan akım uygulayarak da gerçekleştirilebilir. Bu çalışmada, korozyonu önlemek için yaygın olarak kullanılan dış akım kaynaklı katodik koruma sistemindeki otomatik redresör ünitesinin bilgisayarla kontrolü gerçekleştirilmiştir. Redresör üniteleri uygulama alanına bağlı olarak çok uzak noktalarda bulunmaktadır. Bu çalışmada geliştirilen bir program aracılığıyla redresör ünitesine ait akım ve gerilim çıkış değerleri bilgisayarda gerçek zamanlı olarak izlenebilmekte ve çalışma değerleri değiştirilebilmektedir. Herhangi bir arıza oluşması durumunda bilgisayar ekranına uyarı gönderilmektedir. Böylece hem redresör ünitesinin gerçek zamanlı izlenmesi gerçekleştirilmiş hem de arızaların tespiti ve giderilmesi için gereken süre ve maliyet azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
Corrosion is defined as that materials have been decomposed by the effect of environment in time. Material type which is more seen because of high tendency to electro-chemical reactions are metals. The main criteria is oxygen for metal corrodes, in additional there are lots of side effects. The essential principles of cathodic protection are based on electro-chemical theory. Cathodic protection requires polarization as cathode for metal corrodes. This condition provides with coupling active metal (galvanic anode) and metal which must be protected, on the other hand this state performs applying an external current. In this study, automatic rectifier unit of impressed current cathodic protection rectifiers, broadly used for corrosion control, has been implemented. The rectifier unit has been controlled by using computer. Rectifier units have been established long distance point depend on application field. Current and voltage of the rectifier unit have been observed on-line and changed working values with computer by using a program, developed in this study. If any error has been occurred, a message is displayed on the PC. In this way, both rectifier unit has been observed on-line and requiring time and cost for determine and fixing errors have been decreased.