Tarihi termal kentler nasıl planlanmalıdır? Denizli–Karahayıt için planlama stratejileri
How should historic thermal towns be planned? Planning strategies for Karahayıt–Denizli
- Tez No: 950753
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Tarihi termal kentlere yönelik özel ve özgün planlama stratejileri geliştirilebilmesi için kavramsal ve kurumsal arka plan oluşturulması, uluslararası kurumsal mekanizmalara katılım ile farkındalık ve tanınırlık sağlanması önemlidir. Bu önem, uluslararası düzeyde termal kentler rekabetinden alınacak payın arttırılması ve yerel ekonomik kalkınma sağlanması için fırsat olarak değerlendirilmelidir. Bu tez çalışmasının amacı; termalizm ve termal kentler ilişkisi bağlamında kavramsal ve kurumsal analizler eşliğinde tarihi termal kentlerin jeolojik miras kaynağı olarak öneminin vurgulanarak, termal kentlerin gerek mekânsal ve işlevsel nitelik gerekse kurumsal örgütlenme açısından daha etkin ve verimli kullanılmasına–yönetilmesine yönelik termal kent planlama stratejilerinin geliştirilmesidir. Bu çerçevede, literatür taraması ve mevzuat bilgisi eşliğinde kavramsal analizler ve kurumsal analizler yapılarak, elde edilen sonuçlar Karahayıt termal kentine yönelik durum analizi bulguları ile birlikte değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, Karahayıt termal kenti için planlama stratejiler üretilebilmesi mümkün olabilmiştir. Bu stratejiler, üç başlıkta ele alınmıştır. Birincisi, termal kent sınır ve statü tespiti, planlama–tasarım rehberi ve öncelikli müdahale konu ve alanlarına yönelik mekânsal ve işlevsel stratejilerdir. İkincisi, dış ve iç paydaşların işbirliğine yönelik paydaş planını tanımlayan katılım stratejileridir. Üçüncüsü ise ile alan yönetimi, ziyaretçi planı, jeotermal su yönetim planı, termal turizm eğitim planı, risk yönetim planı, enerji planı ve atık yönetim planı olmak üzere yönetim stratejileridir. Bu çalışma ile Karahayıt örneğinde küçük termal kentlerde yaşanan planlama–tasarım ve uygulama sorunlarına geniş kapsamlı ve bütüncül bakış açısı ile akademik–bilimsel temelli katkı konulabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to formulate distinctive and context-specific planning strategies for historic thermal towns, it is essential to construct a robust conceptual and institutional framework. Equally important is fostering awareness and international visibility through engagement with global institutional mechanisms. These actions should be viewed as strategic opportunities to enhance the competitive positioning of thermal cities on the international stage and to stimulate local economic development. This thesis aims to develop comprehensive planning strategies for thermal towns by situating them within the broader context of thermalism and urban development. Through an integrated analysis of conceptual and institutional dimensions, the study underscores the significance of historic thermal towns as geological heritage assets. It further seeks to identify approaches for optimizing their spatial, functional, and administrative potential. Methodologically, the study employs a combination of literature review and regulatory analysis to construct a theoretical foundation. This is followed by an in-depth case study of the Karahayıt thermal town, through which the findings of the conceptual and institutional analyses are contextualized and evaluated. The resulting planning strategies for Karahayıt are organized under three principal themes. First, spatial and functional strategies encompass the delineation of the thermal town's boundaries and legal status, the formulation of a planning and design guide, and the identification of priority areas and themes for intervention. Second, participatory strategies focus on stakeholder engagement and define a stakeholder framework to foster collaborative governance among internal and external actors. Third, management strategies encompass a suite of coordinated plans, including site management, visitor management, geothermal water governance, thermal tourism education, risk mitigation, energy management, and waste management. Through the case of Karahayıt, this research provides a holistic and academically grounded contribution to the planning, design, and implementation challenges encountered in small-scale thermal towns. It advocates for integrated, multi-dimensional strategies that can bridge current gaps between spatial planning and institutional practice.