Using Interactive social network to reveal the road situation
Trafikte yol durumunu ortaya çıkarmak için interaktif sosyal ağ kullanımı
  1. Tez No: 354317
  2. Yazar: ABDULRAHMAN ALKATEB
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT SARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Trafik, Social Services, Traffic
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Trafikte Yol Durumunu Ortaya Çıkarmak için İnteraktif Sosyal Ağ Kullanımı Bu tez çalışmasında özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlara trafikte yaşadıkları sorunlarda yardım etmek amacıyla sosyal ağ faaliyetlerinden yararlanarak faydalı bilgiler elde eden bir yöntem sunulmaktadır. Bu çalışmada, bir mobil uygulama aracılığıyla gerçek zamanlı olarak yol durumunu ortaya çıkarmak için etkileşimli bir sosyal ağ uygulaması geliştirilmiştir. Mobil uygulama, Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ve Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) temel alınarak geliştirilmiştir. Kullanıcıların günlük yol faaliyetlerinde sosyal ağ çerçevesinde böyle bir uygulamayla ilgili görüşlerini araştırmak ve değerlendirmek için bir anket düzenlenmiştir. Anket sonuçlarına göre katılımcıların %82'si önerilen mobil sosyal ağ uygulamasının yol durumunu ortaya çıkarmak için kullanılabileceğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study introduces a method to extract useful information from social network activities in order to help the people who live in big cities to avoid traffic problems. In this study we developed an interactive social network to reveal the road situation in real-time via a mobile application. The system based on built-in Global Positioning System (GPS) on mobile and the Geographic Information System (GIS). We conducted a survey to investigate and evaluate the application in users' daily road activities combined in its social network frame. This study has shown that mobility of the social network can be used to reveal the road situation with 82% as general evaluation according to the conducted survey.