Unification of existing train control systems in turkey and development of new subsystems as a concept of TTCS
Türkiye de kullanılan mevcut tren kontrol sistemlerinin birleştirilmesi ve yeni altsistemlerin TTCS kavramı ile geliştirilmesi
- Tez No: 354335
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL KORAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, Türkiye de kullanılmakta olan kontrol tren kontrol sistemlerinin birleştirilmesi için çeşitli yenilikçi yaklaşımlar sunmaktadır. Sistemin operasyonel işlevselliğinde, diğer kontrol sistemlerine göre önemli faktörler daha az enerji tüketimi, daha güvenli ve fonksiyonellikleridir. Tüm tasarım aşamalarında bu faktörler göz önünde bulundurulmuştur. Sistem, TTCS (Türkiye Demiryolu Kontrol Sistemi) kontrolü altında çalışmakta olan, hemzemin geçişi, birleştirilmiş sinyal yaklaşımı ve anlık değişken örtüşme mesafesi işlevlerini yerine getirmek üzere çeşitli alt sistemlerden oluşmakta ve hali hazırda kullanılmakta olan ETCS alternatif çözümler önermektedir. TTCS ile önerilen alt sistemler ile verimli uygulamalar, daha güvenli seyrüseferler daha az enerji tüketimi ile gerçekleştirilebilecektir. Ancak bu alt sistemlerin teknik ve yönetsel açılardan daha fazla gelişmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study presents several innovative approaches for unification of the existing train control systems in Turkey. The major factors required in operation of such control systems are less energy consumption, more safe and functional operations. These factors are highlighted at every design stage of the proposed system. The system comprises several subsystems under the control of TTCS (Turkish Train Control System) to perform level crossing, unified signalling and determining instant variable overlap distance, and also provides alternative solutions to the existing subsystems in the present ETCS. The proposed subsystems on TTCS shall provide efficient operations and safer cruising with less energy consumptions. However, further developments for the proposed subsystems are required in both technical and managerial aspects.