Tanecikli gıda maddelerinin akışkan yatakta kurutulması
Drying of granular food materials in fluidized bed
  1. Tez No: 178993
  2. Yazar: ÜMRAN ERÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL YALÇIN URALCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Food Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalısmada, ülkemiz endüstriyel gıda ürünleri arasında önemli yeri olan bulgurun üretim sürecinde, bugdayın kurutulması isleminin, geleneksel yöntemler yerine akıskan yataklı kurutucuda gerçeklestirilmesi konu edilmistir. Bu amaçla kurulan bir akıskan yataklı kurutucuda, bugdayın kuruma karakteristigine çesitli parametrelerin etkileri deneysel olarak incelenmistir. Sonuçlar, mevcut matematik modeller ile karsılastırılmıstır. Deneysel çalısmada iç çapı 30 cm, yüksekligi 2.5 m olan bir akıskan yatak kullanılmıstır. Yataga beslenen havanın debisi, fan motoruna kumanda eden bir AC frekans konvertörü ile; sıcaklıgı ise, dagıtıcı plakanın hemen altına yerlestirilen 10 adet 2.5 kW gücündeki (toplam 25 kW) elektrikli ısıtıcılar ile kontrol edilmistir. Elektrikli ısıtıcılardan birisinin gücü, bir varyak aracılıgı ile 0 ila 2.5 kW arasında ayarlanabilmektedir. Akıskan yatagın karakteristiklerini belirlemek üzere, yatagın farklı yüksekliklerine sıcaklık, basınç ve nem ölçerler yerlestirilmis ve bunlar bir veri toplama sistemine baglanmıstır. Ayrıca, yatagın çesitli yüksekliklerinden alınan bugday numunelerinde de nem oranı tayini yapılmıstır. Kurutma esnasında, bugdayın kuruma hızına ve yatagın enerji sarfiyatına etki eden, kurutucu ortamın sıcaklıgı, bagıl nemi ve hızı, akıskan yataga giren ürünün miktarı ve nem oranı gibi parametreler kontrol edilmistir. Bu parametrelerin, bugdayın kuruma karakteristigine ve enerji sarfiyatına etkileri arastırılmıstır. Bu enerji tüketimi, bulgur üretiminde kullanılan geleneksel bugday kurutma sistemlerinin enerji tüketimi ile kıyaslanmıstır. Kaynaklarda mevcut olan matematik modeller incelenmis ve elde edilen deneysel veriler, bu modellerden elde edilen sonuçlar ile kıyaslanmıstır. Böylece, akıskan yatakta kurutma için türetilmis olan matematik modeller irdelenmis; bu çalısmada kurulmus olan fiziksel sistem ile uyumsuzlukları ve bunların sonuçlarda dogurdugu farklılıklar yorumlanmıstır. Anahtar Kelimeler : Bulgur, Bugday, Kurutma, Akıskan yatak, Nem alma ve kuruma.
Özet (Çeviri)
Drying of wheat during the production process of bulgur, an important industrial food product of Turkey, in a fludized bed drier rather than conventional methods, has been the concern of this study. Effects of various parameters on the drying charactersitics of wheat has been investigated experimentally on a fludized bed drier test system. Experimental results are compared with present mathematical models, as well. A fludized bed with 30 cm internal diameter and 2.5 m height has been utilized in the experiments. The flow rate of air feed to the bed has beeen controlled by means of an AC frequency converter; while its temperature was adjusted via 10 electric heaters, each 2.5 kW (total 25 kW), installed beneath the distributor plate. The heating power of one of the heaters could be adjusted between 0 and 2.5 kW by means of a variac. Temperature, pressure and rh sensors are installed at various points of the fluidized bed and are connected to a data acquisition system in order to determine its characteristics. Humidity ratio of wheat samples taken at varios levels of the bed are determined, as well. Parameters effecting the drying characteristic of wheat and energy consumption rate such as the temperature, rh and velocity of drying air, the amount and humidity ratio of the product at inlet and outlet are controlled during experiments. Influence of these parameters on the drying characteristics of wheat and also on the energy consumption are investigated. This energy consumption has been compared with the energy consumption of conventional driers used in the bulgur industry. Mathematical models described in the literature are examined as well, and findings from the experimental study are compared with the results of these models. Mathematical models built for drying of particulate materials in a fludized bed are therefore analysed and their discrepencies from the physical system built during this study and the differences thus caused in the results are interpreted. Key Words : Bulgur, Wheat, Drying, Fluidized bed, Sorption.