Evrensel modüllerin simetrik modülleri
Symmetric modules on universal modules
  1. Tez No: 354360
  2. Yazar: YASEMİN GEZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezin amacı simetrik türev modüllerinin incelenmesi ve bunlar yardımıyla evrensel modüller hakkında sonuçlar elde edilmesidir. Bu yüzden öncelikle modül, evrensel modül tanımları ve bazı önemli teoremleri verilmiştir. Daha sonra simetrik modüller ve özellikleri incelenmiştir. Tezde ilk olarak evrensel modüllerin tarihi gelişimi ve önemi verilmiştir. İkinci olarak modül, evrensel modül ile ilgili temel tanım ve teoremler üzerinde durulmuştur. Daha sonra, simetrik modüllerin tanımı ve özellikleri hakkında genel bilgiler verilip , bazı örnekler incelenmiştir. Son olarak da simetrik türevlerle ilgili birtakım sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis , examine the symmetric derivation modules and with the help of these to obtain the results of universal modules. For that reason first modules, some definitions and important theorems of universal modules are given. After that symmetric modules and some properties of symmetric modules are studied. First of all in thesis, the importance and historical development of universal modules are given. Secondly modules and universal modules focuses on the basic definitions and theorems. Then some definitions and properties of symmetric modules are given and some examples are axamined. Finally, some results of symmetric derivations are obtained.