Using mixture copula for the calculation of value at risk : Dolar-euro portfolio
Riske maruz değer hesaplamalarında karışım kopula kullanımı : Dolar-euro portföyü
  1. Tez No: 354425
  2. Yazar: DEMET ÇATAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAİF SERKAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Actuarial Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Riske Maruz Değer (RMD) hesaplamalarında portföyü oluşturan değerlerin bağımlılık yapıları için öngörülen kurgu modelin performansı üzerinde büyük öneme sahiptir. Bu çalışmada yatırım araçlarının zengin bağımlılık yapılarının modellenmesine olanak veren kopula çeşitleri Dolar ve Euro portföylerinde incelenmiştir. İki yatırım aracının bağımlılık yapılarının negatif ve pozitif getiri bölgelerinde farklılık göstermesi nedeniyle bu bölgelere yönelik iki adet kopula karışımı önerilmiştir. Geleneksel metotlar, kopula fonksiyonları ve önerilen karışım kopulanın performansları geri dönük test ile ölçümlenmiştir. Türkiye?de döviz endexleri üzerinde kopula alanında bir çalışma yapılmamış fakat hisse senetleri, bonolar ve hayat sigortası poliçeleri üzerinden modellemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dependence structure set up of financial assets has substantial importance in the performance of Value at Risk calculations. In this article, copula variations that allow modeling of rich dependency structures of financial assets, in particular of Dollar - Euro portfolios are examined. Due to significant dependency regime differences in positive and negative returns, adoption of regional copula mixture is proposed. Performances of traditional VaR calculation methods, copulas and mixture copulas are compared by back testing. Although copulas have been applied to stock returns, bonds and life insurance policies, until now there have been no copula studies related to exchange rates for Turkish markets.