Analysis of wayfinding strategies and cognitive mapping differences: Case study of Aegean University Polyclinics
Yön bulma stratejileri ve bilişsel haritalandırma farklılıkları: Ege Üniversitesi Hastanesi Poliklinlikleri vaka çalışması
  1. Tez No: 354436
  2. Yazar: ZEYNEP SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERAY BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Hospitals, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
İnsanlar içine girdikleri binalarda yönlendirilmeye ihtiyaç duyarlar. Yönlendirme sürecinde bir yol seçmek veya rotaya karar vermek zorundadırlar. Bu süreci kolaylaştırmak için alanın zihinsel veya bilişsel bir haritasına ihtiyaç duyulur. Bilişsel Haritalama oluşturmak için binanın tasarımından sorumlu kişinin, farklı tasarım stratejileri geliştirerek planlama aşamasında bu duruma müdahale etmesi gerekmektedir. Günümüze kadar tasarlanan sağlık binalarında, mimari tasarım yaklaşımları büyük değişikliklere uğramaktadır. Geçmişte yaşanan tecrübeler ve uzmanların görüşleri doğrultusunda iç mekân tasarımının önemi farklı kaynaklarda vurgulanmaktadır. Özellikle ?Yön Bulma Stratejileri? ve ? Bilişsel Haritalama Sistemi? oluşturulmamış hastanelerde hastalar ve/veya ziyaretçiler bir hedefe ulaşmak için güzergâh boyunca bazı zorluklar yaşayabilirler. Algıdaki farklı seçicilikten dolayı insanların mekânı ve alt mekânları farklı algılamasında yaşın ve cinsiyetin etkisi bulunmaktadır. Bu veriler doğrultusunda yön bulma sorunları dikkate alınarak, etkili yön bulma elemanlarının kullanımı ve insan ile mekânsal biliş bulma yolu Ege Üniversitesi Poliklinikleri vaka çalışması olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
When people enter a building, they expect to see wayfinding elements, during wayfinding period, they need a guidance to decide which path or route to follow at next stage. To ease this wayfinding period, cognitive or mental map of the space will provide valuable information. During the design stage, the building?s designer can improve the cognitive map of the context by developing necessary design strategies. Since today?s architectural design of the healthcare buildings has undergone vast amount of changes, past experiences indicate that interior design is the most crucial factor in the hospital setting. Especially, the hospitals in which no ?Wayfinding Strategies? and ?Cognitive Mapping System? are set off may cause the patients and/or visitors to experience some difficulties while deciding the route to reach a target location. Due to different selective of perceptions, people differ in cognition of place and sub places with an impact of age and gender. Wayfinding failures in the building enhance navigational breakdowns. For this purpose, considering the way finding problems, usage of affective wayfinding elements and human spatial cognition is studied within the case study of Aegean University Polyclinics.