Doğal taşlar için elmas lamalı model makine tasarımı, imalatı ve performans analizi
Designing, manufacturing and performance analysis of model block cutting machine with diamond blade for natural stones
- Tez No: 354543
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SEDAT BÜYÜKSAĞİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Elmas soketli lamalı blok kesme makineleri (katrak) doğal taş bloklarını levhalar halinde kesmek için kullanılmaktadır. Elmas soketlerin kesme performansını belirlemek için aşınma, enerji tüketimi ve kesme kuvvetlerinin bilinmesi gerekir. Endüstride kullanılan katrak makineleri oldukça büyük boyutlarda olup, bunların kesme performanslarını hassas bir şekilde belirlemek oldukça zordur. Bu tez çalışmasında, doğal taşları kesmek için prototip bir elmas lamalı mermer blok kesme makinesinin tasarımı ve imalatı gerçekleşmiştir. Daha sonra, makinenin kesme performansını belirlemek için değişik çalışma koşullarında kesme deneyleri yapılmıştır. Kesme deneylerinde tek bir elmas soket türü ile üç farklı doğal taş kullanılarak; güç tüketimi, kesme kuvvetleri, spesifik enerji, kesme sıcaklığı ve spesifik aşınmalar incelenmiştir. Sonuçta, endüstriyel boyutlu katrak makineleri ile çalışma koşulları ve soket seçimi testleri yerine, bu amaçla imalatı yapılan laboratuar ölçekli prototip bir makine ile kesme performans deneyleri daha ucuza ve daha hassas şekilde yapılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
The gangsaw machines are used for cutting of natural stones in the form of slabs. It reguires to know wear, energy consumption and cutting forces cutting in order to determine the performance of diamond segments. The industrial gangsaw machines are so big that it is difficult to indicate the cutting performance of these machines sensitively. In this thesis; a prototype monolama machine with diamond segmented was designed and manufactured for cutting of small size natural stone blocks. Then, cutting experiments were realized under different cutting conditions for the determination of cutting performance of this machine. In these experiments, power consumption, cutting forces, specific energy, cutting temperature and specific wear were investigated using single type diamond segments and three different type natural stone. In condusion, the cutting performance experiments were realized in a cheaper and more sensitive way with prototype machine which is laboratory scale in stead of determination test to cutting conditions and selection of segments of industrial gangsaw machines.