Küreselleşmenin ulusal kimlik üzerindeki etkileri
The effects of globalization on national identity
  1. Tez No: 354739
  2. Yazar: EMRAH GÜLEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. MURAT ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çalışmanın ana amacı, küreselleşme ve ulusal kimlik arasındaki ilişkinin geniş kapsamlı etkilerini araştırmaktır. Bu çalışma, üç ayaklı bir analiz temelinde kurulmuştur. İlk bölüm, çalışmanın kavramsal ve teorik çerçevesini tanıtmaktadır. Bu bölüm, esas olarak küreselleşmenin farklı kavramsallaştırmalarına odaklanmaktadır. Bundan sonra, ulusal kimlik ve ulus-devlet konusundaki ana bakış açıları yorumlanmaktadır. İkinci bölümde, küreselleşmenin ekonomik, siyasi ve kültürel boyutları incelenmektedir. Buna ek olarak, bu bölüm, önde gelen küreselleşme kuramları üzerinde yoğunlaşır. Bu çalışmanın sonuç bölümü, ilk olarak, modernite ve postmodernite boyunca aldığı anlamlarla ilişkili olarak kimliğin bağlamını inceler. İkinci olarak, küreselleşmenin hem ulus-devletler hem de ulusal kimlikler üzerindeki etkisi bağlantılı olarak açıklanır. Anahtar Kelimeler : KüreselleĢme, ulusal kimlik, ulus, ulus-devlet
Özet (Çeviri)
The major aim of this study is to examine the comprehensive effects of the relation between globalization and national identity. This study introduces a threefold analysis. The first chapter introduces the conceptual and theoretical framework of the study. This chapter primarily focuses on diverse conceptualizations of globalization. Afterwards, major perspectives on national identity and nation-state are also being interpreted. In the second chapter; economical, political and cultural dimensions of globalization are examined. In addition, this chapter also focuses on the leading theories of globalization. The concluding third chapter of this study, firstly, examines the context of identity by reference to its meanings throughout both modernity and postmodernity. Secondly, the effects of globalization on both national identities and nation-states are being explained respectively. Key Words :Globalization, national-identitiy, nation, nation-state