Teaching one act plays with their film productions to university students
Tek perdelik oyunlarin sinif ortaminda film versiyonlariyla birlikte ogretimi
- Tez No: 354833
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜLBÜN ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, tek perdelik oyunların sınıf ortamında öğretimi sırasında kullanılan yöntemler ile ilgili bir araştırmayı içermektedir. Her ne kadar tek perdelik kısa oyunların kendine özgü tekniği varsa da, çalışma, genel olarak, tiyatro eseri hakkında da bilgi içermektedir. Tek perdelik kısa oyunların tarihi ve gelişimi, özellikleriyle birlikte birinci bölümde yer almaktadır. Bunun yanı sıra bazı ünlü yazarların belli başlı eserlerinden de örnekler verilmektedir. Tek perdelik oyun yazarlarının kullandıkları teknikler açıklanmış, birden fazla bölümlü oyunlarla karşılaştırılmıştır. Tiyatronun eğitimdeki önemi üzerinde durulduktan sonra, oyun öğretimi için hangi yöntem ve metotların kullanıldığı açıklanmıştır. Seçilen tek perdeli iki oyunun, Trifles ve The Riders to the Sea?nin, üniversite öğrencilerinin yaratıcılıklarını nasıl geliştirdiği, ders saatleri içinde metinleri kavrama konusunda nasıl bir yöntem izlendiği ve etkin bir çalışma gerçekleştirildiği ayrıntılı olarak sunulmuştur. İkinci bölüm oyunların öğretimine ayrılmıştır. Ayrıca, oyunlar filme de çekilmiş olduğundan, oyunların belli başlı sahneleri metin ve film karşılaştırması şeklinde incelenmiş, belirli sahnelerin izlenmesi ve tartışılması sonucunda ortaya çıkan veriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work comprises a detailed study of the method of teaching one act plays at university level in class. The introductory chapter of the study is primarily devoted to general information on works of theatre. The first part of the study focuses on the history, development and the characteristic features of one-act plays and the works of some famous authors. The works of the playwrights of one-act plays are also compared with those of full-length plays. After emphasizing the importance of using plays as teaching material in education, the study involves methods of teaching of dramatic works. In the second chapter, the texts of two one-act plays, Susan Glaspell?s Trifles and John Millington Synge?s The Riders to the Sea and the film versions of their stage performances are chosen as materials to be used in class to show how one-act plays could be taught to university students in the framework of courses. The third chapter covers the comparison of the texts with the filmed versions of their stage performances and the contribution of the films to the comprehension of the plays. The Venn diagram has been introduced and used by the students. Finally the results of the comparisons of the texts and the filmed versions of the productions are evaluated.