İşletmelerde kar payı dağıtım politikaları ve finansal performans üzerine etkileri: Borsa İstanbul'da ampirik bir çalışma
Dividend distribution policies in firms and their influence on financial performance: An empirical study on the Borsa İstanbul
  1. Tez No: 354836
  2. Yazar: MUHAMMET SANDIKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK ACAR BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada firmaların kar payı dağıtım politikalarının finansal performansları üzerinde etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Bu bağlamda Borsa İstanbul 100 Endeksi'nde 2008-2012 yılları arasında kesintisiz işlem gören farklı sektörlerden 82 firma seçilmiştir. Öncelikle bu firmaların finansal performans göstergeleri hesaplanmış, daha sonra kar payı ödemesi yapıp yapmadıkları ve kar payı ödemesi yapanların ödeme şekilleri tespit edilmiştir. İlk aşamada kar payı dağıtan firmaların finansal performanslarının kar payı dağıtmayan firmalara göre farklılık gösterip göstermediği Man-Whitney-U testi ile test edilmiştir. İkinci aşamada ise, kar payı dağıtan firmaların nakit, hisse senedi ve melez kar payı dağıtım şekillerine göre finansal performanslarında bir farklılık olup olmadığı KruskallWhallis H testi ile araştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; firmaların muhasebe performansını ölçen aktif karlılığı ve öz sermaye karlılığı oranları kar payı dağıtan firmalarda kar payı dağıtmayan firmalara göre daha yüksek çıkmıştır. Firmaların piyasa performanslarını ölçen PD/DD oranları ve Tobin Q değerleri kar payı dağıtımına göre anlamlı faklılık gösterirken, F/K oranı açısından kar payı dağıtan ve dağıtmayan firmalar arasında farklılık tespit edilememiştir. Ayrıca firmaların finansal performansları kar payı dağıtım türüne göre de farklılık göstermemiştir. Bu bulgular Gordon ve Linther tarafından geliştirilen kar payı ilişkisi yaklaşımını destekler niteliktedir. Gordon ve Linther'e göre yatırımcılar, riskten kaçarlar ve kar payı getirisini sermaye kazancına tercih ederler. Çünkü sermaye kazancı gelecekte, kar payı getirisi ise bugün elde edilir.
Özet (Çeviri)
This study investigated whether the dividend distribution policies of firms have an effect on their financial performance or not. In this context, 82 firms from different sectors which were traded uninterruptedly in Borsa İstanbul 100 Index between the years 2008 and 2012 were selected. First, the financial performance indicators of these firms were calculated and then whether they distributed dividends or not and if they did, their methods of dividend distribution were determined. In the first stage, whether the financial performances of the firms which distributed dividends differed from those that did not distribute dividends were tested using the Man-Whitney-U test. In the second stage, whether or not there was a difference in the financial performances of the firms which distributed dividends according to their cash, stock or hybrid dividend distribution methods was investigated using the KruskallWhallis H test. According to the findings that were obtained, rates of return on asset and return on equity, which measure accounting performances of firms, were higher in firms that distributed dividends than those that did not distribute dividends. While the Market Value/Book Value and Tobin Q ratios, which measure market performances of firms, varied significantly with dividend distribution, no such difference was found between the firms that distributed dividends and those that did not in terms of Price/Earnings ratio. Moreover, the financial performances of the firms did not vary with the type of the dividend distribution. These findings seem to be in support of the dividend relevance approach developed by Gordon and Linther. According to Gordon and Linther, investors avoid risks and prefer return on dividends to capital earnings because capital earnings are something obtained in the future whereas return on dividends is earned today.