Türkiye' de mülki idare sistemi ve sistemin güncel sorunları
The public administration system in Turkey and the system's current problems
  1. Tez No: 354835
  2. Yazar: BÜŞRA ULUCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. AKİF ÇUKURÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Türkiye' de mülki idare sistemi denildiğinde, il, ilçe ve bucak yönetimleri akla gelmektedir. İllerde valiler, ilçelerde kaymakamlar ve pek etkinlikleri kalmamış olsa da, bucaklarda bucak müdürleri, devlet ve hükümetin temsilcileri olarak, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri ve genel yönetimin birer temsilcisi olarak görev yaparlar.Gerek merkezi yönetimin hizmetleri gerekse yerinden yönetim kuruluşları tarafından taşrada verilen hizmetler, valiler ve kaymakamlar aracılığı ile koordine edilebilirler. Eşgüdüm, işbirliği ve yardımlaşma, ancak sistemin doğru işlemesi sonucu ortaya çıkar ki, bu da“iyi yönetim”in göstergesidir.Ülkemizde kamu yönetimi sistemi, vatandaşların istek ve beklentilerine cevap veremez ve dünyadaki son dönem gelişmelere ayak uyduramaz hale gelen bir sorunlar bütünü haline gelmiştir. Bunun sebepleri arasında, başlangıçta yönetsel zihniyet gelmekle birlikte, yanı sıra hukuksuzluk, demokratik ilkelere aykırılık, siyasallaşma, liyakat ve kariyer ilkelerine aykırılık, adam kayırmacılık, nepotizm gibi pek çok sebebi de bulunmaktadır. Sistem kendi iç dinamiklerinden gelen bu sorunlarla sürekli uğraşmak zorunda kalırken, bir yandan da dış çevresinden gelen baskılarla kendini yenilemek, özellikle küreselleşme/küyerelleşme akımları etkisinde kendini dönüştürmek gibi pek çok sorun alanıyla karşı karşıyadır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, civil governance means city, district and subdistrict governance. The city, district and subdistrict governors serve as representatives of the state, government, public institutions and organizations.The services of the centralized administration as well as local administrations rendered in the provinces can be coordinated by city anda district governors. Cooperation, coordination and mutual contribution solely results from accurate functioning of the system, which indicates to“good governance”.The public administration system in Turkey has become a big pile of problems, which can neither respon to the needs and expectations of the citizens nor reazt to the recent global develpoments. The reasons for such discordance may be listed as the executive mentality, lawlessness, inconsistency with democratic tenets, political involvement, contradictions to the capacity and career principles and nepotism. As the system constantly has to overcome these problems which are caused by its internal dynamics, it also has to comply with external influences, especially the globalization /localization mvements and convert or renovate itself.