1310 Sene-i Hicriyesine Mahsus Mamurat'ul Aziz
1310 Sene-i Hicriyesine Mahsus Salname-i Vilayet-i Mamurat'ül Aziz (The almanac of the province of Mamurat'ül Aziz in of the Muslim calendar )
  1. Tez No: 354902
  2. Yazar: FUNDA DURUKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Hazılamış olduğumuz 1310 Sene- i Hicriyesine Mahsus Salname-i Vilayet-i Mamuret'ül Aziz adlı çalışmada Elazığ'ın siyasi, sosyal, ekonomik, coğrafi yapısı, nüfusu ve Mamurat'ül Azize bağlı kazâlar hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Bu çalışma giriş ve sonuç bölümleri hariç beş bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerde ise tablolar, sene içerisindeki olaylar, Mamurat'ul Aziz ve kendine bağlı olan kazâlar, vilayetdeki nehirler, vilayetin ileri gelenleri, köyleri ve merkeze uzaklıkları, hatime yer almaktadır. Anahtar Kelimeler : Mamuret'ül Aziz, Salname
Özet (Çeviri)
In this study 1310 Sene-i Hicriyesine Mahsus Salname-i Vilayet-i Mamurat'ül Aziz ( The Almanac of The Province of Mamurat'ül Aziz in 1310 of The Muslim Calendar ), a detailed information is given on the political, social, economic, geography and population of Elazığ, and on the towns of Mamurat'ül Aziz. This thesis is composed of five parts, except for the introduction and the conclusion parts. In this theses, there are tables, events of the year in facts, Mamurat'ül Aziz and its towns, the rivers of this province, the important figures of the province, its villages and their distance, and the conclusion part of the almanac. Key Words : Mamurat'ül Aziz, Salname (Almanac)