Alüminyum korozyonunun inhibisyonu
Inhibition of Aluminium corrosion
  1. Tez No: 35513
  2. Yazar: HATİCE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE KABASAKALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ALÜMİNYUM KOROZYONUNUN İNHİBİSYONU (Yüksek Lisans Tezi) HATİCE AYDIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ (ŞUBAT 1995) ÖZET 0.1M NaCl çözeltisindeki alüminyum 2024 alaşımının korozyonu üzerine sodyum benzoat, malik asit, glisin, poli akrilik asit, alkil Irimctil amonyum klorür (Quartamin T), pirol, sodyum kromat ve Co2+, Ce3+ ve Sr2“1”iyonlarının etkisi anodik ve katodik polarizasyon eğrileri elde ederek ve ağırlık değişmelerini ölçme yolu ile incelenmiştir. inhibitor etkinliğini karşılaştırmada ampirik polarizasyon direnci (rp); AE tanımı kullanılmıştır. Burada rp ohm olarak ampirik polarizasyon direnci, AE verilen bir akım (i = İOpıA) deki polarizasyon eğrilerinin anodik ve katodik dalları arasındaki potansiyel farkıdır. Ağırlık değişmesinden hesaplanan (m.d.d) korozyon hızlan ile inhibilürün ampirik polarizasyon direnci arasında bir korelasyon olduğu gösterilmiştir. Ayrıca havacılık sanayiinde kullanılan stronsyum kromat katkılı boya ve yukarıdaki test yöntemleriyle iyi sonuç veren poli akrilik asit kuartamin T ve pirol katkılı boyalarla boyanmış plakalara elektrokimyasal test yöntemi uygulanmış, pirol ve kuartaminin stronsyum kromat kadar etkili olabileği hızlandırılmış korozyona uğratılmış boyalı plakaların fotoğrafları çekilerek de gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler : Alüminyum, Korozyon, tnhibisyon. Bilim Kodu : 405. 04. 01 Sayfa Adedi : 87 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Melike KABASAKALOĞLU
Özet (Çeviri)
ii INHIBITION OF ALUMINIUM CORROSION (M. SC. Thesis) HATİCE AYDIN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY (FEBRUARY 1995) ABSTRACT The inhibitive effect of sodium benzoat, malic acid, glycin, poly acrylic acid, alkyl trimethyl amonium chloride (quartamin T), pyrrol, sodium chromate and Co2+, Cc3+ and Sr2+ ions on the corrosion of aluminium in 0.1M NaCl solution has been investigated by anodic and cathodic polarization curves and weight-loss measurements. For the comparision of inhibitor effectiveness empirical definition, polarization resistance (rp) was used. AE rp is the empirical polarization resistance as ohm, AE is the voltage difference between the anodic and cathodic branches of the polarization curves for a given current (i = lOpiA). it was shown that there is a correlation between corrosion rate calculated from the weight-loss measurements and the empirical polarization resistance of inhibitor in addition an electrochemical test technique was applied to the aluminium plates painted by the dyes with poly acrylic acid, pyrrol and quartamin T. The same conclusion was also obtained by the photographs of painted aluminium plates to be exposed to accelarated corrosion tests. Key Words : Aluminium, Corrosion, Inhibitor. Science Code : 405.04.01 Page Number : 87 Adviser : Prof. Dr. Melike KABASAKALOĞLU