Pamuk saplarından antioksidan ve ksilitol üretimi
Production of xylitol and antioksidant from cotton stalk
  1. Tez No: 322706
  2. Yazar: BURCU SAPCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Lignoselülozik materyaller yenilenebilir doğal kaynaklar olması sebebiyle oldukça önemli bir hammaddedir. Lignoselülozik bir atık olan pamuk sapı içerdiği ksiloz ve fenolik bileşiklerden dolayı ksilitol ve antioksidan maddeler gibi katma değeri yüksekürünlerin üretiminde hammadde olarak kullanılabilir. Bu çalışmada öncelikle pamuk sapları seyreltik asitle muamele edilerek ksiloz üretilmiştir ve bu esnada hidrolizasyonesnasında ligninin parçalanması ile ortaya çıkan fenolik bileşiklerin antioksidan aktivitelerini incelenmiştir. Hidrolizasyon sonucunda toplam fenolik madde miktarı1209,43 mg/l GAE olarak bulunmuştur. Daha sonra üretilen ksiloz biyoteknolojik yöntem ile Candida tropicallis kullanılarak ksilitole fermente edilmiştir ve fermantasyon şartları optimize edilmiştir. Optimizasyonda Cevap Yüzey Yöntemi kullanılmıştır. Ksilitol üretimi üzerine (6-20 g/l) ksiloz konsantrasyonu, (0,5-1,5 g/l) maya konsantrasyonu, (0,5-1,5 vvm) oksijen miktarının etkileri incelenmiştir. Optimum koşullar olarak bulunan 10,41 g/l ksiloz, 0,99 g/l maya hücresi konsantrasyonunda ve1,02 vvm'de yapılan fermantasyon denemelerinde, ksilitol verimi %36 ve volumetrik ksilitol üretim hızı ise 0,06 g/l-sa olarak bulunmuştur. Toplam fenolik madde miktarının ise optimum koşullardaki fermantasyon sonucunda 3,91 mg/l GAE olduğubelirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Lignocellulosic materials are very important source as they are renewable natural sources. Due to the high xylose and phenolic content of cotton stalks, these wastes can be used for the production of high added value materials such as xylitol andantioksidant compounds. In this study, firstly, cotton stalk was converted to xylose with dilute acid treatment and in the meantime antioxidant activities of phenolic compounds,generated from lignin, were determined. At the end of the hydrolysation, the amount of total phenolics was found as 1209,43 mg/l GAE. Afterward, xylose was fermented toxylitol through biotechnological methods by using the Candida tropicalis and the fermentation conditions were optimized. Response Surface Methodology was used for optimization process. The effects of xylose concentration (6-20 g/l), amount of yeast(0,5-1,5 g/l) and oxygen (0,5-1,5 vvm) were investigated for the production of xylitol. The optimum xylose, yeast concentration and air flow rate for cotton stalk hydrolysatewere found as 10,41 g/l, 0,99 g/l, 1,02 vvm, respectively and under these conditions xylitol yield and volumetric xylitol production rate were obtained as 36% and 0,06 g/lsa,respectively. At the end of the fermantation, done under optimum conditions, the amount of total phenolics was found as 3,91 mg/l GAE.