Akademik ve idari personelin sosyal ağlarda geçirdikleri sürenin incelenmesi (dokuz üniversite örneği)
A research on the time spent on social networks by academicians and administrative staff (nine university-example)
- Tez No: 355564
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENİAN TEKİNDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
İletişim teknolojilerinin gelişimi sonucu doğan yeni bir medya ortamı olarak kolay ve hızlı erişilebilirliği bakımından sosyal ağlar, bireylerin her gün ulaşabildiği, çeşitli sosyal ilişkiler içerisine girdiği, bilgi paylaşımı yaptığı ve kullanıcı sayısı hızla artan platformlardır. Sosyal ağların; bilgiye kolay ve etkin erişim sağlaması, bilgi paylaşımını mümkün kılması, sosyal ve aktif öğrenme sürecini hızlandırması gibi birey üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra kullanım amacı ve süreçlerine bağlı olarak bireyin yaşamı üzerinde olumsuz sosyal, ekonomik ve psikolojik etkiler de bırakmaktadır. Bireyin iş veriminin düşmesi ve bunun sonucunda iş kalitesinin düşmesi, sosyal ağ sitelerinin uzun süreli kullanımına dayalı iletişim bozuklukları ve asosyalleşme, güvenilir ve bilimsel bilgi kaynaklarına erişimin zorlaşması, bireyin ve çevresinin yaşamını olumsuz bir biçimde etkileyebilmektedir. Bu bağlamda bu çalışmada, sosyal ağ ve üniversite ilişkisini; devlet üniversitelerindeki akademik ve idari personelin sosyal ağlarda geçirdikleri süreleri inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
Social networks are the outcomes of the development in communication technologies and they have become the new media environment. In terms of their easy and fast accessibility, social networks are the platforms whose users have been increasing day by day. Here, individuals can access these platforms every day, establish various social relations and share information. Social networks have constructive effects on individuals such as; users can have easy and fast access to information, social networks enable information sharing and they can accelerate social and active learning process of the individuals. However, social networks can have negative social, economic and psychological effects on individuals? lives depending on the aim of usage and the time spent on it. Individuals? work performance decreases and as a result their work quality decreases; communication disorders and asocialization can occur as a result of long duration social network website accession; difficulty in the accession of straight and scientific information sources can occur and all these can affect the individual?s life and the people around him/her negatively. In this context, we will study the time spent on social networks by academicians and administrative staff of nine universities.