Bankacılık sektöründe raporlamaya yönelik süreç iyileştirme ve bir uygulama
Study of process improvement for reporting in banking sector and an application
- Tez No: 355569
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVRİYE GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Bilgi ve Belge Yönetimi, Banking, Information and Records Management
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bankalar rakiplerine göre bir fark yaratabilmeleri için her anlamda süreçlerini iyi şekilde yönetebilmelidirler. Özellikle üst yönetimin karar verme aşamasında etkili olan raporlama süreçlerine önem vermelidirler. Bu tezin amacı bankacılık sektöründe, mevcut raporlama sistemdeki gözlemlenen eksikliklerin giderilmesi amacıyla süreç iyileştirme çalışmalarının yapılmasıdır. Çalışma kapsamında bir bankanın raporlama süreci ele alınmış; süreç iyileştirme çalışmaları yapmak için mevcut süreç gözlemlenmiş ve iyileştirme adımı olarak Visual Basic programla dili ile yazılmış Access-Excel tabanlı bütünleşik bir program oluşturulmuştur. Mevcut süreç ile önerilen süreç adım adım karşılaştırılarak anlatılmıştır. Çalışmanın sonucunda önerilen sürecin mevcut süreçten daha etkin bir şekilde çalıştığı tespit edilmiş ve sistemin performans sonuçları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
To be different from others, Banks should manage their process well. Especially they should make a point of reporting process that affects decision-making process of senior management. Aim of this thesis is to study on process improvement in order to overcome the deficiencies observed to the current reporting system. In the scope of study reporting process has been handled in a BANK. To study on process improvement, current process has been observed and visual basic code has been written as a step of improvement and the program integrated with Access-Excel has been developed. Current process and suggested process has been compared step by step. At the end of the study it has been observed that suggested process is more efficient than current process and performance results of the system have been shown.