Üniversite web sitelerinin istatistiksel süreç analizi ile hizmet kalitesinin değerlendirilmesi (Gazi Üniversitesi örneği)
Evaluation service quality of university web sites by process of statistical analysis (example of Gazi University)
- Tez No: 355568
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSAL ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Web projeleri, bir yaşam döngüsü içerisinde süreklilik arz etmektedir. Web projelerinin de kalitelerinin devamlılığı ve kalitenin yükseltilmesi için kontrol ve iyileştirmelerin yapılması gerekmektedir. İstatistiksel süreç analizi ile kalite izlenmekte ve gerekli iyileştirmeler yapılabilmektedir. Üniversite web siteleri; ülkenin gelişmesinde, yapılan bilimsel yayınların eş zamanlı olarak duyurulması, öğrencilere daha etkili öğrenme ortamları sağlama açısından büyük önem taşımaktadır. Bu tezde Gazi Üniversitesi web sitesinin kalitesi, istatistiksel süreç analizi ile değerlendirilmiştir. Web sitesinden istatistiksel bilgi elde edilmesinde, Alexa, Woorank, Meta Tag Analyzer gibi web tabanlı yazılımlar kullanılmıştır. Bu şekilde, Gazi Üniversitesi web sitesinin istatistiksel analizleri elde edilmiş ve bu analizler üzerinden değerlendirmeler yapılmıştır. Bu tezde, Gazi Üniversitesi web sitesi ve alt sayfaları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Web projects, within a life cycle is continuous. On web projects, quality control and quailty improvement must be made to increase quality. Statistical process analysis and quality are monitored and necessary improvements can be made. University web sites are a great importance to develop country, introduce scientific publications and provide to the students more effective learning environments. In this thesis, the quality of Gazi University web site is evaluated by statistical process analysis. To obtain statistical information from the web site, Alexa, Woorank and Meta Tag Analyzer which are web-based software are used. In this way, statistical analysis of the university web site were obtained and through this analysis were evaluated. In this thesis, Gazi University web site and sub domains are handled.