Doğrudan pazarlama aracı olarak tele pazarlama için veri madenciliği çözümleri: Banka müşterileri üzerine bir uygulama
Data mining solutions for tele marketing as a direct marketing tool: An application on bank costumers
- Tez No: 355570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ŞAKİR BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Veri tabanından bilgi keşfi veya diğer bir deyişle veri madenciliği; yöneticilerin karar vermesine yardım eden, işe yarar ve gizli örüntülerin veri ambarlarından ortaya çıkarılması olarak tanımlanabilir. Günümüzde gelişen teknoloji ile beraber veri depolama kolaylaşmış ve yaygınlaşmıştır. Veri madenciliği yöntemleri de buna bağlı olarak her geçen gün yaygınlaşmakta ve çok çeşitli bilim dallarında uygulama alanı bulabilmektedir. Bu yöntemler işletmeler tarafından da bir rekabet aracı olarak kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında veri madenciliği yöntemlerinden bahsedilmiştir ve alan yazında pazarlama ve diğer işletmecilik alanlarda gerçekleştirilmiş veri madenciliği çalışmaları incelenmiştir. Doğrudan pazarlama ve tele pazarlama hakkında bilgiler paylaşılmıştır. Takiben, alanda gerçekleştirilen çalışmalar için çok önemli bir yazılım olan WEKA ve kullanımı hakkında aydınlatıcı bilgiler sunulmuştur. Bu konuda bir uygulama gerçekleştirilmiş; banka müşterilerini barındıran bir veri seti üzerinde örnek bir veri madenciliği süreci geliştirilmiştir. Veriler bir bankanın çağrı merkezinden elde edilmiştir. Uygulama kapsamında WEKA isimli veri madenciliği yazılımı kullanılmıştır. Birliktelik kuralları ve nitelik seçimi veri madenciliği teknikleri kullanılmıştır. Uygulama aracılığıyla bankaların ve diğer tele pazarlama firmalarının nasıl bir veri madenciliği süreci geliştirebileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Knowledge discovery from database or in other words data mining; can be described as; extracting useful and undiscovered patterns from databases which help managers decision making. Today, with rapidly evolving technology, data storing is became easier and more common. In paralel with this, data mining techniques are getting widespread day by day and being applied on various scientific area. These techniques are also being applied in businesses as a competitive tool. In this thesis, there are information about data mining techniques and it looks into data mining applications in literature, that are performed in marketing and other business fields. It also includes information about direct marketing and tele marketing. Following this, informative tips are demonstrated about WEKA and its usage which is one of the most important software for this field. An application is developed on this subject; an example of data mining process is developed based on a dataset that collected from a bank's customers. The dataset is procured from a bank's call center. WEKA data mining software is used within the context of application. The Data mining techniques used are associate rules and attribute selection. Through this application, the study aimed to illustrate how banks and other telemarketing firms can develop a data mining process.