IPv6 geçiş yöntemlerinin başarım değerlendirmesi
IPv6 transition mechanisms performance evaluation
- Tez No: 355574
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AYHAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
IPv4'ten IPv6'ya geçiş beklenen zaman içerisinde gerçekleşmese de, IPv4 adres alanının tükenmesi ve giderek artan internet kullanıcısı sayısı nedeniyle IPv6'ya geçiş kaçınılmazdır. Bu çalışmanın amacı IPv6'ya geçiş için geliştirilen otomatik tünelleme yöntemlerinin, ağ performansını nasıl etkileyeceğidir. Bu tez çalışmasında IPv4, IPv6 ve otomatik tünelleme yöntemlerinden oluşan 6to4 ve ISATAP'ın performans ve kalite açısından karşılaştırılması yapılmıştır. Karşılaştırma benzetim programları kullanılarak sanal ortamda geliştirilmiştir. Ağ verimliliği, jitter ve kayıp paket oranı metrikleri Jperf programı kullanılarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Transition from IPv4 to IPv6 has not realized as expected, but because of the ever growing demands of internet and depletion of IPv4 address space the transition must be occur. This thesis was aimed at understanding how the transition mechanisms (Automatic Tunneling) will effect to network performance. Tunneling mechanisms will compared in terms of performance with IPv4 and IPv6 in virtual environment by using simulation programs. Parameters such as throughput, jitter and packet loss were evaluated in a lab environment using Jperf