Bulut bilişim veri güvenliği
Cloud computing data security
- Tez No: 355576
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ALİ AKCAYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bulut bilişim kavramı bilişim hizmetlerinin internet üzerinden sunulması ve kullanılmasına yönelik bir yaklaşımdır. Bu yaklaşımın kullanıcılara sağlayabileceği avantajlar ve kolaylıklar sayesinde, internetten sonra bilişim dünyasında meydana gelen en önemli yeniliklerden birisi olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada bulut bilişim kavramının gelişimi, anahtar özellikleri, mimarisi, yapısal katmanları, servis modelleri, bulut hesaplama, bulut bilişim çözüm türleri, temel unsurları, avantajları, dezavantajları, güvenlik, hukuk, bulut bilişim pazarı, bulut bilişim uygulamaları, dünyadaki ve ülkemizdeki durum irdelenmiştir ve bulut bilişim veri güvenliğine yeni bir yaklaşım önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of cloud computing is an approach for the use and presentation of IT services over the internet. This approach is thought to be one of the most important innovations after the internet occurring in the world of IT with users can provide the advantages and conveniences. In this study, the development of the concept of cloud computing, key features, architecture, structural layers, service models, cloud computing, cloud computing solution types ,basic elements, advantages, disadvantages, safety, law, cloud computing market, cloud computing applications and finally examined the situation in the world and in our country and proposed a new approach to cloud computing data security.