Kan bankası yönetim sistemi ve merkezileştirme çalışması
Blood bank management system and centralization study
- Tez No: 355577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KILIÇ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kan bankalarının hızlı çalışması ve aranılan kan ürünlerinin en kısa sürede bulunabilmesi insan hayatı üzerinde büyük önem taşır. Bilgi teknolojilerinin kullanılması ile kan bankaları veri yönetimini etkin bir şekilde gerçekleştirebilir. Yazılım teknolojileri, işletmelerin veri kaynaklarını web ortamında yayınlamada önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada, kan bankalarını merkezileştirme çalışmaları için web tabanlı yazılım geliştirilmiştir. Yazılımda sistem yöneticisi girişi, sistem kullanıcısı girişi ve yönetici girişi ve bunların içerdiği dinamik sayfalar bulunmaktadır. Bu tez çalışması, kan bankalarının stok durumlarının anlık olarak farklı merkezlerden takip edilebilmesi ve böylece de aranılan kan ürününün hızlı şekilde bulunup insan hayatını kurtarabilmesini sağlayan bir yazılım geliştirmiş olması bakımından önemlidir. Geliştirilen yazılımda Visual C#.NET programlama dili, SQL Server ilişkisel veritabanı ve ortam olarak ASP.NET kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fast work of blood banks and fast searching of requested blood product is important for human life. The use of information technology for blood banks, data management effectively perform. Software technology plays an important role in making organizations? information's resources available on the World Wide Web. Blood banks should use information systems for managing the data effectively. In this dissertation, blood banks, Web-based software has been developed for the study of centralization. That website admin login, user system login and administrator login and their dynamic pages are included. By using this project, blood banks can reach immediately to stock information of blood products that they don?t have. So the project is important for searching the blood products fast and for rescuing of human life. The development software used Visual C#.NET programming language, SQL Server relational database and in the media used ASP.NET.