C# ve java nesne yönelimli programlama dillerinde collectıon framework'lerin karşılaştırmalı performans analizleri
Comparative performans analysis of the collections framework in c# and java programming languages
  1. Tez No: 355581
  2. Yazar: ŞÜKRAN EBREN KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSAL ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, java Collections Framework'teki ve C#'taki koleksiyonlar karşılaştırılarak, belli başlı performans testlerine tabi tutuldu. Aralarındaki benzerlikler ve farklılıklar ortaya konularak kullanım alanları belirlendi. Bu belirleme, hazırlanan uygulama programları sayesinde gerçekleştirildi. Uygulama programlarında dışarıdan alınan büyük boyutlu veriler arama, sıralama, yerleştirme, silme gibi işlemlere tabi tutularak koleksiyonlar arasındaki performans ve bellek tüketimleri karşılaştırılacak testler yapıldı. Koleksiyonlar için yapılan testlerle elde edilen bilgiler analiz edilerek yorumlandı. Böylece her iki programlama dil yapısı için sağlanan Collections Frameworkler karşılaştırılmış oldu. Bu karşılaştırma sonucunda Java koleksiyonlarının performans açısından C# koleksiyonlarından daha iyi iken kullanılan bellek açısından C# koleksiyonlarının daha az maliyetli olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the collections in Java Collections Framework and C# are compared, and they are subjected to some definite performance tests. Their fields of usage are defined by giving their similarities and differences. This defining has been done thanks to the application programs. Large scale data that is taken outside in application programs are subjected to some processes like searching, ordering, removing and some tests were done to compare the performance between collections and memory consuming. The tests and the data collected from these tests are analyzed. Thus, Collection Frameworks that are provided for programing two languages are compared. As a result of this study it can be said that Java Collections are better than C# collections in terms of performance, and C# Collections are more budget friendly in terms of the used memory.