Nazal polipli hastalarda SCGB1C1 (Lıgand-Bındıng Protein RYD5) genindeki moleküler patolojilerin araştırılması
Investigation of molecular pathologies in SCGB1C1 (Ligand-Binding Protein RYD5) gene in patients with nasal polyposis
  1. Tez No: 355671
  2. Yazar: SİBEL UNURLU ÖZDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFİFE İZBIRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Nazal polipozis (NP), nazal kaviteye doğru sarkan iyi huylu mukozal çıkıntılar olup, kronik inflamatuvar bir hastalıktır. NP, birçok nedeni olan bir hastalık olup, oluşumunda genetik faktörler önemli bir yer tutmaktadır. Patogenezinin, pro-inflamatuvar ve anti-inflamatuvar sitokinler arasında gelişen dengeyle düzenlendiği düşünülmektedir. RYD5 (SCGB1C1) geni yeni tanımlanmış bir gen ailesi olan sekretoglobinlerin (SCGB) bir üyesidir. RYD5 (ligand-binding protein) dimerik yapıda, biyolojik olarak aktif, fizyolojik ve patofizyolojik olarak önemli bir protein olup, anti-inflamatuvar ve immüno-modülatör fonksiyona sahip olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma, RYD5 genindeki genotipik varyasyonların ve gen ifadesindeki değişikliklerin, NP oluşum mekanizmasındaki etkilerini araştırmak için yapılmıştır. RYD5 geninde var olabilecek nükleotit değişiklikleri ve bunların pozisyonlarını (promotor, splizing noktaları ve ekzon dağılımlarını) değerlendirmek için 91 NP?li hasta ve 110 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubunun kan örneklerinde gen dizi analizi yapılarak, genotipik varyasyonlar incelenmiştir. Ayrıca, NP?li 13 hastanın polip dokusu ve kendi sağlam nazal mukozasından elde edilen DNA örneklerinde RYD5 gen dizileri karşılaştırılmıştır. NP?li 13 hastanın polip dokusuyla, 9 hastanın kendi sağlam nazal mukozasından ve sağlıklı 10 bireyin nazal mukozasından alınan doku örneklerinde RYD5 geninin ifade düzeyleri Kantitatif Ters Transkripsiyon PZR (KTT-PZR) yöntemiyle değerlendirilmiştir. Verilerin karşılatırılmasında, Pearson ki-kare ve Fisher?in tam testi kullanılmıştır. pT) ve (c.152G>T) nükleotit değişiklikleri, RYD5 gen ürününde amino asit değişikliğine yol açabilecek niteliktedir [sırasıyla (R5C) (G51V)]. (c.13C>T) tolere edilebilir bir protein varyasyonu olup, sadece NP?li hastalarda tespit edilmiş olan RYD5 (c.152G>T) nükleotit değişikliği daha önce bildirilmemiş ve PROVEAN, PolyPhen-2 programına göre tolere edilemeyen, SIFT programına göre tolere edilebilir bir protein varyasyonuna neden olmaktadır. (c.-264A>G) ve (c.-103G>A) nükleotit değişiklikleri ile NP patogenezi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır (pG) ve (c.-103G>A) nükleotit değişikliklerinin, genin ifade düzeyini etkilediğini ve inflamasyonun şiddetini değiştirerek NP gelişimine katkıda bulunduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Nasal polyposis (NP) is a chronic inflammatory disease consisting of benign mucosal protrusions that can extend towards the nasal cavity. NP is a multifactorial disease in which genetic factors assume an important role in its development. Its pathogenesis is regulated by the balance between pro-inflammatory and anti-inflammatory cytokines. The RYD5 (SCGB1C1) gene is a member of newly defined gene family of the secretoglobins (SGCB). It is a dimeric, biologically active, physiologically and pathophysiologically important protein with anti-inflammatory and immuno-modulator functions. This study has been conducted to investigate the effects of genotypic variations and deviations in gene expression in RYD5 gene on NP formation mechanism. Genotypic variations have been studied by performing DNA Sequencing in blood samples of 91 patients with NP and 110 healthy individuals to evaluate nucleotide changes and their positions that might be in RYD5 gene (promotor, splicing points and exon distributions). Moreover the polyp tissues of 13 patients with NP and RYD5 gene sequences in their healthy nasal mucosa have been compared. RYD5 gene expression levels have been evaluated by Quantitative Reverse Transcription PCR (QRT-PCR) method in tissue samples taken from polyp tissue of 13 patients with NP, healthy nasal mucosa of 9 patients and nasal mucosa of 10 healthy individuals. In comparison of data, Pearson chisquare and Fisher?s exact test have been used. PT) and (c.152G>T) mutations are such as to cause a residual change in RYD5 gene product [respectively (R5C) (G51V)]. (c.13C>T) nucleotide change is a tolerable protein variation (MAF=0,27), and (c.152G>T) nucleotide change that was found only in patients with NP can cause a protein variation that has never been reported before and is intolerable according to PROVEAN, PolyPhen-2 program, tolerable according to SIFT program. It has been found a statistically significant relation ship between (c.-264A>G) and (c.-103G>A) nucleotide changes and NP pathogenesis (pG) and (c.-103G>A) nucleotide changes alter the severity of chronic inflammatory diseas and contribute to NP development by affecting the level of gene expression.