Federasyonlar ve yetki uyuşmazlıklarının yargısal çözümü
Federal systems and the role of the judicial review in power conflicts
  1. Tez No: 355807
  2. Yazar: DEMET ÇELİK ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MERİH ÖDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 565
Özet
Bu çalışmada, federal sistemlerde anayasal yetki paylaşımı ve yetki uyuşmazlıkları incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, federasyon ve anayasal yetki paylaşımı ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, federal ve federe yönetimler arası yetki uyuşmazlıkları tespit edilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, federasyon ve federalizm kavramlarıyla, federal sistemin tanımı incelenmiştir. Buradan hareketle, federal sistemlerin oluşumuna ve işleyişine ilişkin teorik çerçeve ortaya konulmuştur. Son olarak, belirli federal sistemlerin anayasal yetki paylaşımı haritaları ortaya konularak, sınıflandırılmaları sağlanmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında, yetki uyuşmazlıklarının anlamı irdelenmiştir. Ayrıca, yetki uyuşmazlıklarıyla çözüm mekanizması olarak anayasa uygunluk denetiminin ilişkisi ortaya konulmuştur. Bu doğrultuda, anayasa yargısının federal sistemlerle olan ilişkisi, kurumsal zorunluluk olarak ele alınmıştır. Son aşamada, yetki uyuşmazlıklarının ortaya çıktığı alanlar, belirli bir çerçevede incelenmiştir. Bu çerçeve, yüksek mahkeme kararlarıyla desteklenerek, genel bir değerlendirme yapılmaya çalışılmıştır. Ayrıca, yetki uyuşmazlıklarına etki eden diğer siyasal, sosyolojik ve ekonomik gibi diğer faktörlerde kısaca değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the federal power-sharing and the powers of constitutional disputes are investigated. In the first part of the study, the federation and the constitutional power-sharing were discussed. In the second part of the study, power or competence disputes between the federal and state or regional (provincial) governments have been identified. In the first section, the concepts of federation and federalism, the federal definition of the system were investigated. Hence, the theoretical framework for the formation and functioning of federal systems has been introduced. Finally, the specific constitutional power-sharing federal system, putting forward questions, classification is provided. Second part of the study, analyzed the meaning of powers disputes. In addition, control of compliance with the constitutional authority relations disputes resolution mechanism put forward. In this context, the relationship between constitutional jurisdictions of federal systems, are discussed in corporate necessity. At the last stage, power conflicts arise fields to be examined in particular. In this framework, supported by decisions of the Supreme Court, an attempt is made to an overall assessment. In addition, authority disputes of which affect political, sociological and economic as well as other factors considered briefly.