Adli antropolojide ısırık izlerinden kimliklendirme
Identification of bite marks in forensic Anthropology
- Tez No: 355806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK KOCA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Antropoloji, Diş Hekimliği, Forensic Medicine, Anthropology, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Yapılan deneysel çalışmanın amacı, gönüllü bireyler tarafından çeşitli maddeler üzerinde oluşturulan ısırık izlerinden yola çıkarak şüpheli tahmininin ve eliminasyonunun yapılıp yapılamayacağını ortaya koymaktır. Çalışmamızda, cinsiyet dağılımı eşit sayıda olan 20 gönüllü bireye strafor, elma, salatalık, kaşar peyniri, asetat ve kendi üst kolları (biceps) ısırtılmıştır. ABFO önderliğinde ısırık izi analizi için gerekli, bireylerin ağız içi yapısını gösteren fotoğraflar ile ısırdıkları maddelerin fotoğrafları çekilmiş ve bireylere ait alçı diş modeller çıkarılmıştır ve taranmıştır. Bu işlemlerden sonra, bilgisayar destekli Adobe Photoshop CS4 Extended programında şeffaf kaplama tekniği uygulanmıştır. ABFO'nun belirlemiş olduğu standartlara göre şeffaf kaplama görüntüleri ile bireylerin ısırmış olduğu maddelerin fotoğrafları üst üste bindirilmek suretiyle karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalar standartlar dâhilinde sınıflanmış ve sonuca ulaşılmıştır. Yapılan ısırık izi analizine ek olarak, cinsiyetler arası ısırık izi alanlarının arasında anlamlı bir fark olup olmadığını ortaya koyan ve istatistiki bir test olan t testi uygulanmıştır. Bireylerin ısırmış olduğu maddeler ve bireylere ait alçı diş modellerinden elde edilen şeffaf kaplamaların, karşılaştırma sonuçlarına bakıldığında, strafor, kaşar peyniri ve üst koldaki izlerin, elma, salatalık ve asetat malzemelerinde oluşturulan izlere göre daha fazla pozitif uyum içinde olduğu görülmüştür. Yaptığımız bu deneysel çalışmanın, adli bilimlerin ısırık izi araştırmalarına katkıda bulunacağı ve gelecekte yapılacak çalışmalara destek olacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
The purpose of the experimental study, evolving out of bite marks on various materials created by volunteers, stating expressly the elimination and the prevision of suspects can be made or not. In our study, we let 20 volunteers (gender distribution is equal) get bitten styrofoam, apples, cucumbers, cheddar cheese, transparencies, and their upper arms (biceps). Under the leadership of ABFO , photographs were taken that show the structure of intraoral which are necessary for bite mark analysis, and the dental plaster models belonging to individuals were supplied and screened. After these operations, in Adobe Photoshop CS4 Extended software (with computer-aided) transparent coating is applied. In accordance with the standards which was determined by ABFO, the photos were compared with transparent conducting technique and the photos of materials which was biten by individuals. Comparisons were classified within the standards and the results have been reached. In addition to the bite mark analysis, t- test which is a kind of statistical test and revealed that there is a significant differences bite mark areas between gender was applied. According to the results materials it is seen that is bitten by individuals and transparent coating which is obtained from dental plaster models belonging to individuals the bite marks on styrofoam, cheddar cheese and the upper arm of the traces are at much more positive chime (in sync) than the bites marks on apples, cucumbers and acetate materials. We believe this experimental study will contribute to forensic science of the bite mark researches and will support future studies.