Finansal gelişme ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between financial development and economic growth
  1. Tez No: 355839
  2. Yazar: MEHMET ÖZGÜR KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Finansal gelişme ile reel sektör arasındaki ilişki uzun yıllar ekonomik yazında ilgi çekici bir konu olmuştur. Bu çalışmada, Türkiye'de finansal gelişme ve reel sektör arasındaki ilişki 1990-2013 yılları arasındaki aylık veriler kullanılarak incelenmiştir. Finansal gelişmişliği temsil etmesi amacıyla BIST100 endeksi, reel sektöre ait üretim düzeyini temsil etmesi amacıyla sanayi üretim endeksi kullanılmıştır. Bu veriler arasındaki Granger nedensellik ilişkisi Toda-Yamamoto (1995) yöntemine göre test edilmiştir. Analiz sonuçları, Türkiye'de finansal gelişmeden reel sektöre doğru tek yönlü Granger nedenselliği olduğunu göstermekte ve Türkiye için arz öncüllü hipotezi desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The relationship between financial development and real sector has received considerable attention in economic literature for a long time. In this thesis, the relationship between financial development and real sector is examined for Turkey using the monthly data over the period of 1990-2013. BIST100 index is used to represent the financial development and industrial production index is used to represent the production level of real sector. Granger causality between these data sets is analyzed with Toda-Yamamoto (1995) method. The results of the analysis show that there is unidirectional causality from financial development to real sector and support the supply-leading hypothesis for Turkey.