Modern Çin Edebiyatında Luxun'un yeri: Dört Mayıs hareketi sonrası Çin Edebiyatındaki değişim ve Lu Xun'un etkisi
Modern Chinese Litarature and Lu Xun: The change In Chinese Literature after May Fourth movement and Lu Xun
  1. Tez No: 355843
  2. Yazar: YASEMİN KUMRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çin edebiyatını incelediğimizde klasik edebiyatın kurallarından ve karmaşık yapısından kurtulup, yenileşmeye başlamasının kolay bir süreç olmadığını görüyoruz. Memur sınavlarında dahi sorulan ve geleneksel yaşamın her anına sızmış olan klasiklerin bir kenara bırakılıp yeni bir edebiyat oluşturulması belli bir süreç içerisinde gerçekleşmiştir. Mançu Hanedanlığı'nın son dönemlerinden başlayarak devam eden edebiyattaki yenileşme süreci Dört Mayıs Hareketi ile büyük bir ivme kazanmıştır. Dört Mayıs Hareketinin öncülerinden ve önemli yazarlarından biri olan Lu Xun edebiyattaki yenileşme sürecinde önemli rol oynamıştır. Dört Mayıs Hareketini sadece bir edebiyat hareketi olarak görmek yanlıştır. Edebiyatla desteklenen bu yenileşme hareketinin Çin halkının yaşamının her anına yayılması amaçlanmıştır. Lu Xun eserlerinde geleneksel toplumun artık köhnediği ve değişmesi gerektiğini sık sık vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
When we examine the Chinese literature we can see the difficulty of leaving classic literature and its' complex nature is not an easy process. Leaving the classics which are even asked in the imperial exams and has seeped into every moment of life and allow to stand of the creation of a new literature taked place within a certain period . Starting from the end of the Mançu Dynasty literary innovation process has gained momentum with the May Fourth Movement. And one of the pioneers and the most important writers of the May Fourth Movement Lu Xun, has played an important role in the innovation process. It is wrong to see May Fourth Movement only as a literary movement. It is intended to spread the reform movement to every area of the life of the Chinese people by using literature. Lu Xun, emphasized in his works that traditional society is now outdated and should be frequently changed.