Türkiye'de büyükşehir yapılanması: Kahramanmaraş örneği
The settlement of metropolitan municipalities in Turkey: The case of Kahramanmaraş
- Tez No: 355848
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET MAZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Türkiye, 2012 yılında, 6360 sayılı Büyükşehir Yasası ile Büyükşehir yapılanma sürecinde en kapsamlı ve radikal değişikliklere tanık olmuştur. Ülkemizde, 1960'lı yıllarda tartışılmaya başlayan büyükşehir yönetimi ve modeli, 1984 yılında yasalaşmakta, 2004 yılında genişletilmekte ve 2008 yılında ise bütünleştirme ile 28 yıllık bir yolculuk sonunda, 2012 yılında yapılan yasal değişiklikle, öncekilerden oldukça farklı yeni bir döneme girilmektedir. Bu değişiklikle birlikte alansal yönetim modeline geçilmektedir. 2012 yılında 6360 sayılı yasa ile Türkiye'de 16 olan büyükşehir sayısı 30'a çıkmıştır. Yeni büyükşehir yönetimine geçişi sağlayan 6360 sayılı Yasa ile büyükşehir statüsündeki 30 ilde; büyükşehir sınırı il mülki sınırına kadar genişlemekte; il özel idareleri, belde belediyeleri ve köy tüzel kişiliği kaldırarak üçlü yerel yönetim yapısından sadece belediyelerin var olduğu tekli yerel yönetim yapısına geçilmektedir. Büyükşehir olan illerde büyükşehir ve büyükşehir ilçe belediyesi olmak üzere iki kademeli bir belediye yönetim modeli uygulanmaktadır. Bu modelle belediyeler hem kentsel alanda hem de kırsal alanda hizmet etmektedir. Dolayısıyla sadece büyükşehir yönetimi değil yerel yönetim yapısı da bu düzenlemeden etkilenmektedir. Büyükşehir yönetimine yönelik yapılan bu düzenlemeler birçok eleştiriye de maruz kalmıştır. Eleştirilere maruz kalan ve köklü değişiklikler getiren Büyükşehir Yasası'nın gerekçesine göre; Büyükşehir alanında sunulan hizmetlerin tek merkezden yürütülmesiyle ortaya çıkan ölçek ekonomileri sayesinde hizmetlerde etkinlik, koordinasyon ve kalite yükselmekte, daha az kaynakla daha çok ve daha kaliteli hizmet sunulması mümkün hale gelmektedir. Bu bağlamda, Yasa'dan etkilenen Kahramanmaraş'ta farklı yerel yönetim biriminde görev almış temsilcileri kapsayan bu çalışma; 6360 sayılı Yasa ve özellikle Yasa'nın gerekçesi olan“ etkinlik ve verimliliğinin”algı, bilinç ve bilgi düzeyini anlamaya yönelik, yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey witnessed comprehensive and radical changes with settlement of metropolitan municipalities due to the law no: 6360 Metropolitan Municipalities. In our country metropolitan municipalities administration and model started to become a point at issue by 1960s, passed into law in 1984, expanded their influence by 2004 and integrated in 2008 and lastly after a 28 year taking journey with legal adjustments a completely novel period began. With these adjustments the model of areal administration is being used. In year 2012, 16 metropolitan municipalities boosted to 30 with law no 6360 in Turkey. With law no: 6360, providing to access to metropolitan municipality administration, in 30 provinces the border of metropolitan municipalities expanded to the territorial boundaries, legal entities of special provincial administrations, town municipalities and villages are repealed and the triplet model of administration turns into single municipality. In metropolitan provinces, metropolitan municipality and metropolitan county municipality administration model is applied. So, not only the metropolitan municipality administration but also the structure of local administration is affected by this adjustment. Many arguments raised about the metropolitan municipality adjustments. According to the justification of the argued metropolitan municipality regulation; with conducting the services in the area by one hand, the raising scale economy related issues the usage of sources becomes more effective, the coordination and the quality of the service improves and the need for resources diminishes. Within this context, the present study which includes the administrators affected from the Law; aims to understand the perceived“efficiency”and“productivity”on the knowledge about the law no:6360 and in particular the justification of the mentioned law.