Farklılıkların yönetiminin örgütsel bağlılık üzerine etkisi
The impact of diversity management on organizational commitment
  1. Tez No: 355858
  2. Yazar: HASAN SADIK TATLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER OKAN FETTAHLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Örgütlerde, çalışanları diğer çalışanlardan ayıran birçok özellik bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı çalışanların farklılıkların yönetimi ile örgütsel bağlılık davranışı arasındaki ilişkinin açıklanmasıdır. Çalışmada öncelikle yerli ve yabancı literatür taraması yapılmıştır. Literatür taraması sonucunda çalışmanın teorik alt yapısı oluşturulmuştur. Teorik alt yapı sunulduktan sonra, araştırmanın uygulama kısmını oluşturmak için anket çalışması yapılmıştır. Araştırma GSM sektöründe çalışan işgörenler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Anket çalışmasının ilk kısmı farklılık algısını ve farklılıkların yönetimini ölçmek için sorular sorulmuştur. İkinci kısımda, kullanılan ölçek ise örgütsel bağlılık davranışını irdeleyen sorulardan oluşmaktadır. Anket formunun son kısmında ise demografik özellikleri ölçen sorular sorulmuştur. Araştırmada amaçlara ulaşabilmek için ANOVA, frekans analizi, korelasyon gibi analizler yapılmıştır. Araştırma sonucunda farklılıkların yönetimi ile örgütsel bağlılığın alt ölçekleri arasında orta şiddette ve pozitif ilişki bulunmuştur. Ayrıca demografik farklılıklar örgütsel bağlılık algısı ve farklılıkların yönetimi algısında farklılıklara sebep olmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Employees in organizations have many features that distinguish them from other employees. The aim of this study is to describe the relationship between managing diversity and behavior of organizational commitment of employees. At the outset, national and international literature were reviewed in this study. As a result of the literature review, the theoretical aspects of the study have been created. After presenting the theoretical aspects, survey was created to constitute the application part of the research. Research was performed with people who were working in the GSM sector. In the first part of the survey, the questions were asked to measure perception of differences and managing diversity. The scale in the second part of the survey was consisted of questions regarding the behavior of organizational commitment. In the last part of the questionnaire, questions that measure the demographic characteristics were asked. To achieve the purposes of this research, analysis such as ANOVA, frequency analysis, correlation were performed. The findings reveal that there is a positive relationship with a moderate impact between the subscales of management of differences and organizational commitment. Also, demographic characteristics do not cause any difference in the perception of organizational commitment and perception of managing diversity.